Ułatwienia dostępu

godlo polski bip logo   godlo polski

– Po zmianach w programie kształcenia kwalifikacje zawodowe naszego absolwenta pedagogiki II stopnia znacząco się poszerzą – podkreślała dr hab. Kinga Przybyszewska, prof. ANS i kierownik Katedry Nauk Społecznych (KNS), podczas spotkania ze studentami I, II i III roku pedagogiki I stopnia.

– To ważne zmiany, a szczególnie utworzenie modułu, dzięki któremu absolwenci uzyskają uprawnienia do pracy w placówkach oświatowych – mówiły kierownik KNS oraz towarzyszące jej członkinie zespołu pracującego nad opracowaniem modułu – dr Marianna Styczyńska, mgr Małgorzata Chybicka, dr Magdalena Zając i dr Ewelina Wesołek-Arent. Zaznaczyły, że uprawnienia te dotyczą tych, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami ukończyli studia I i II stopnia na kierunku pedagogika.

Jakie więc będą możliwości magistra pedagogiki po ANS w Koninie? Będą przygotowani do pracy opiekuńczo-wychowawczej, co pozwoli m.in. na rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów pojawiających się w rodzinach, środowiskach wychowawczych i związanych z opieką. Będą mogli organizować w przedszkolach, szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, bursach oraz domach wczasów dziecięcych pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się. Będą również mogli współdziałać z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), pielęgniarką szkolną, organami szkoły (placówki) oraz instytucjami pozaszkolnymi, zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji o prawach dziecka.

Wykładowczynie jednocześnie przypomniały, jak uczelnia wspiera swoich studentów na każdym poziomie kształcenia. Po pierwsze, to pomoc merytoryczna, dydaktyczna oraz socjalna, czyli stypendia, po drugie, możliwości wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus+, po trzecie, stale rozwijająca się baza materialna i nowoczesna infrastruktura lokalowa, i po czwarte, elastyczność organizacji studiów, która umożliwia łączenie studiowania z obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi i innymi rolami życiowymi.

Ten nowy moduł zapewne ucieszył obecnych i przyszłych absolwentów pedagogiki I st., którzy zamierzają uzyskać na naszej uczelni tytuł magistra na tym kierunku. Jednak jako pierwsze ucieszyły się członkinie „zespołu bojowego”, jak same o sobie powiedziały, bowiem intensywnie pracowały nad zmianami w programie kształcenia, by na czas, czyli przed ogłoszeniem naboru na rok akademicki 2026/2027, mieć wszystko zapięte na ostatni guzik. – 26 maja w południe Senat ANS w Koninie uchwalił nowy plan studiów, a już na 14-stą zwołałyśmy to spotkanie promocyjne dla studentów – mówi po nim szefowa katedry.

Nad całością prac zespołu „bojowego” ds. zmian w programie kształcenia na kierunku pedagogika II st. czuwała dr Anna Stolarczyk-Gembiak, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych.