fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Praktyki studenckie w ZUS…
to szansa na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Organizujemy praktyki wspólnie z uczelniami. Skorzystać z nich mogą osoby, które studiują na kierunkach związanych z naszą działalnością.
Przed rozpoczęciem praktyki podpisujemy umowę, a na koniec jej uczestnik otrzymuje zaświadczenie z oceną.
Jak zgłosić się na praktyki?
Wypełnij formularz aplikacyjny. Podaj w nim swoje preferencje, wykształcenie oraz umiejętności.
Formularz oraz dodatkowe informacje znajdziesz na stronie internetowej www.zus.pl/praktyki-studenckie. Jest tam również aktualna oferta praktyk. Jeśli nie znajdziesz oferty dla siebie, wyślij wiadomość na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
ZUS dla studenta

Renta socjalna dla studenta niezdolnego do pracy

Rentę socjalną (świadczenie wypłacane co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom niezdolnym do pracy) może otrzymać osoba pełnoletnia. Musi ona mieć orzeczenie o niezdolności do pracy oraz mieszkać w Polsce.
Możesz otrzymać rentę socjalną, jeśli:
  • masz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed osiągnięciem pełnoletności, w trakcie nauki w szkole wyższej (przed ukończeniem 25 lat), w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej,
  • mieszkasz w Polsce.
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy musi wydać lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS. Osoba pełnoletnia to taka, która ukończyła 18 lat.
Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat.
Kolejnym warunkiem przyznania renty socjalnej jest miejsce zamieszkania w Polsce. Przeprowadzka na stałe za granicę spowoduje, że utracisz prawo do świadczenia. Możesz natomiast czasowo przebywać za granicą.
Jakie dokumenty trzeba złożyć
W celu otrzymania renty socjalnej, trzeba w ZUS złożyć wniosek i zaświadczenie o stanie zdrowia od swojego lekarza. Pomocne będą dokumenty medyczne, na podstawie których lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, czy występuje u Ciebie całkowita niezdolność do pracy i czy powstała ona przed 18 rokiem życia lub później, ale w trakcie trwania nauki czy studiów. Okres nauki musisz potwierdzić dokumentem ze szkoły.
Ile wynosi renta socjalna
Renta socjalna przysługuje wszystkim uprawnionym w jednakowej wysokości – 84 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (od 1 marca 2018 r. - 1.029,80 zł).
Ważne
Nie otrzymasz renty socjalnej, jeśli:
  • masz prawo m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty strukturalnej lub z instytucji zagranicznej,
  • jesteś właścicielem nieruchomości rolnej przekraczającej 5 ha przeliczeniowych.