fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

– Te zajęcia wymagają od nas wytrwałości i dobrego przygotowania psychofizycznego – mówi Sebastian Sobieraj, student I roku bezpieczeństwa wewnętrznego i uczestnik szkolenia podoficerskiego w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

– 23 lipca odbyła się przysięga wojskowa i zakończyliśmy szkolenie podstawowe, a 25 lipca zaczęliśmy moduł podoficerski, który kończymy 13 sierpnia ze stopniem kaprala. Oczywiście musimy też zdać egzamin teoretyczny i praktyczny – opowiada Sebastian Sobieraj. – Dotychczas szkoliliśmy się ze strzelectwa, terenoznawstwa, odbyliśmy zajęcia inżynieryjno-saperskie, a także z obrony przed bronią masowego rażenia, powszechnej obrony przeciwlotniczej, łączności, medycyny pola walki. No i oczywiście z regulaminów i musztry. Mieliśmy również zajęcia z taktyki, pokonywania terenu różnymi sposobami, które wymagały od nas wytrwałości, kondycji i odporności psychicznej – podkreśla.

CSAiU prowadzi takie szkolenia dla ochotników od 2017 roku w ramach programu Legia Akademicka, którego pomysłodawcą jest Ministerstwo Obrony Narodowej. LA jest przeznaczona dla studentów, którzy chcą zdobyć wojskowe przygotowanie i uzyskać stopień podoficerski, a od roku akademickiego 2020/2021 również oficerski, po kolejnym szkoleniu w Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Na wakacyjny kurs dla podoficerów zdecydowało się w tym roku 115 studentów z całej Polski, w tym troje z I roku bezpieczeństwa wewnętrznego ANS w Koninie.

legia akademicka 2

legia akademicka 1