Studenci resocjalizacji wdrażali w życie projekty dyplomowe, których beneficjentami były dzieci z pieczy zastępczej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.
Wszystko działo się pod czujnym okiem koordynatorów pieczy zastępczej konińskiego PCRR: Anny Wojtyry, Marty Sosińskiej, Szymona Nowiaka oraz opiekuna projektów dyplomowych – dr hab. Kingi Przybyszewskiej, prof. ANS w Koninie.
Tematyka projektów była różnorodna: „Trudna misja. Wyzwanie wychowawcze w rodzinach zastępczych” – ten projekt przygotowały Marta Pacanowska, Daria Starosta, „Muzykoterapia – lek na agresję” – Izabela Tomaszewska, Aureliusz Wybrański, natomiast Dominika Piguła, Klaudia Rzewska napisały projekt „Druga szansa. Wpływ przemocy na funkcjonowanie w rodzinie zastępczej”. Jak zapewnia prof. Przybyszewska, wszystkie zostały bardzo pozytywnie odebrane przez dzieci i ich opiekunów.
Studenci-autorzy projektów bardzo chcieli podkreślić rolę i pomoc tych ostatnich osób. – W tym ważnym dla nas dniu byli z nami Emilia i Andrzej Strużyńscy pełniący funkcję zawodowej rodziny zastępczej, dwa rodzinne domy dziecka, które prowadzą Elżbieta i Józef Urbaniak oraz Marek i Grażyna Kamińscy, a także trzy zawodowe rodziny zastępcze, które pełnią funkcję pogotowia rodzinnego, a więc Zofia i Józef Walkowscy, Lidia Dryjer oraz Dorota Kaźmierczak, kierownik zespołu ds. pieczy zastępczej – wymieniali.
Już po zajęciach projektowych z dziećmi dyplomanci podkreślali, że było to dla nich wyjątkowe doświadczenie, a prace dzieci potwierdziły ich diagnozę. – Było widać, że chętnie uczestniczą w projekcie, ale też to, że potrzebują czasu i zainteresowania, bycia zauważonym i ważnym nie tylko przy takich okazjach – zauważali.
Zajęcia z wdrażania projektu dyplomowego odbyły się 14 maja 2022 na terenie posesji pp. Strużyńskich w Janowicach gmina Stare Miasto.
red.
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników