fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

– To było nasze pierwsze doświadczenie na żywo związane ze sprawami karnymi – przyznali studenci II i III roku resocjalizacji, którzy jako obserwatorzy online uczestniczyli 7 marca w rozprawie przeprowadzonej w Sądzie Rejonowym w Koninie. Sprawę prowadził sędzia Andrzej Borkowski, przewodniczący Wydziału Karnego.

Postępowanie dotyczyło oskarżonego z dwóch artykułów Kodeksu karnego: 244 – niestosowanie się do orzeczonych środków karnych, oraz 180a – prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień, czyli mówiąc prościej – mężczyzna kolejny raz, a więc w warunkach recydywy, został zatrzymany podczas prowadzenia samochodu bez prawa do tego.

Po zakończeniu studenci przyznali, że o ile przed rozprawą byli jej ciekawi, to w trakcie czuli wręcz ekscytację. Wpływ na to miała postawa podsądnego. – Był skruszony, przyznał się do winy i poprosił o łagodny wymiar kary, co sąd wziął pod uwagę. Obserwowanie jak reaguje, co mówi, było fascynujące. Uwagę zwracało też to, że wykazał się dobrą znajomością prawa, aż dziwne, że je złamał, i to nie raz – relacjonowali.

Warto wspomnieć, że z art. 244 grozi kara od 3 miesięcy do lat 5, a z 180a – grzywna oraz ograniczenie albo pozbawienie wolności do 2 lat. W tej sprawie orzeczono 6 miesięcy pozbawienia wolności. 

– Studenci resocjalizacji mieli do czynienia ze światem dla nich obcym, ale być może wielu w zawodowej przyszłości stykać się z nim będzie często. Dobrze, by byli do tego choć trochę przygotowani – podsumowała ten nietypowy rodzaj zajęć dr hab. Kinga Przybyszewska, prof. ANS w Koninie, kierownik Katedry Nauk Społecznych.

Kolejne zajęcia na sali sądowej 10 i 30 marca.

aria