fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

– To nasza reakcja na zapotrzebowanie społeczności lokalnej i akademickiej – mówi dr inż. Robert Cieślak, kierownik Katedry Nauk Technicznych o Centrum Druku i Skanu 3D, które właśnie powołano do życia w ANS w Koninie.

Centrum Druku i Skanu 3D jest kolejną jednostką organizacyjną Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, z którego usług będzie korzystać nie tylko uczelnia i jej studenci, ale też mieszkańcy Konina i regionu.

Druk 3D to inaczej drukowanie przestrzenne. – Polega na nakładaniu materiału budulcowego warstwa po warstwie i jego selektywnym spajaniu – wyjaśnia mgr inż. Rafał Bajdek, kierownik CDS 3D. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektów często niemożliwych i nieopłacalnych podczas tworzenia prototypów lub elementów małoseryjnych. Dziś druk 3D jest już stosowany w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie, gdy potrzebne jest uzyskanie elementu „szytego na miarę” – fragmentu kości albo precyzyjnego modelu przedoperacyjnego. Trwają też prace nad tworzeniem tzw. biowydruków – komórek, tkanek, a nawet całych narządów.

A z jakiego materiału i co będzie drukowane w uczelnianym centrum? – Obecnie przy użyciu technologii FMD, nazywanej potocznie drukiem 3D z plastiku, możemy wytwarzać obiekty z tworzyw sztucznych, jak PLA, ABS, PETG i nylon. Są wysokiej jakości i w zależności od potrzeby spełniają wymogi miejsca ich przeznaczenia – opowiada szef CDS 3D. – Jeśli chodzi o technologię SLA, czyli druk oparty na utwardzaniu modeli z żywic UV, mamy urządzenia drukujące w jakości 4K, a także myjkę chemiczną z możliwością pełnego utwardzenia takiego wydruku. Wydruki żywicowe charakteryzują się najwyższą obecnie jakością, nawet przy bardzo małych i skomplikowanych elementach – podkreśla i dodaje: – Mamy też drukarkę 3D do czekolady. Możemy wyczarować wydruki dla cukierników na torty.

Głównym celem działalności nowo powstałej placówki jest pomoc w realizacji inżynierskich pomysłów i prototypów naszych studentów kierunków inżynierskich. – Ale w planach mamy podjęcie współpracy z zewnętrznymi interesantami, którzy niekoniecznie chcą zagłębiać się w pełnię procesu. Oczekują jedynie funkcjonalnego prototypu lub modelu pokazowego swojego projektu – uważa Rafał Bajdek. Takie usługi będą wyceniane indywidualnie, na podstawie skomplikowania modelu oraz jakości i warunków roboczych materiału, z którego ma zostać wykonany. – Oczywiście stoi przed nami jeszcze wiele wyzwań i pracy. Podczas pokazów promocyjnych w szkołach jeden z uczniów rzucił nam wyzwanie, by wydrukować z czekolady wieżę Eiffla … Cóż, dzieciom się nie odmawia i cały czas o tym pamiętamy 😊 – zapewnia.

– Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą zgłębić tajniki druku i skanu 3D na różne warsztaty i szkolenia poświęcone temu zagadnieniu. Oferta skierowana jest również do szkół, które chciałyby, aby ich kadra wzbogaciła się o nowe umiejętności, jakie daje drukowanie i skanowanie 3D – zachęca dr inż. Robert Cieślak.

aria

Kontakt z kierownikiem Centrum Druku i Skanu 3D ANS w Koninie – mgr inż. Rafał Bajdek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo druku i skanu 3d grafika