fbpx
 • Czcionka: A A+ A++
 • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
 • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
 • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

logotypy projektowe

– To największa inwestycja dydaktyczna w 24-letniej historii naszej uczelni – mówił z dumą dr hab. Artur Zimny, prof. i rektor ANS w Koninie o uruchomionym właśnie Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał wraz z Krzysztofem Albińskim, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie oraz dr Edytą Bielik, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Otwarcie odbyło się 1 marca, a więc w dniu, w którym uczelnia zaczęła działać pod nową nazwą, jako Akademia Nauk Stosowanych w Koninie. – Dzięki temu wchodzimy na wyższy poziom szkolnictwa wyższego – podkreślił rektor. – Ale też musimy pamiętać, że słowo „akademia” zobowiązuje. Powołanie tego centrum dobrze się w to wpisuje – uznał. W swoim wystąpieniu nawiązał również do obecnej sytuacji w Ukrainie. – Trudno się w pełni cieszyć, gdy tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna, ale włączyliśmy w akcję pomocową. No i powinniśmy docenić, że jesteśmy w Unii Europejskiej – wskazał na stojącą na scenie obok polskiej flagę UE.

Wracając do głównego tematu spotkania, przypomniał, że tegoroczne wydatki na remonty i inwestycje będą rekordowe, wyniosą bowiem ponad 8 mln zł, z czego 3,5 mln przeznaczono na MCSM. Wystąpienie zakończył wręczeniem Danucie Grodzkiej, menedżerce kierunku pielęgniarstwo, aktu mianowania na stanowisko kierownika MCSM. Uruchomiono je właśnie z myślą o tym kierunku.

Natomiast szefowa centrum, nie kryjąc zadowolenia, zaznaczyła, że dzięki świetnemu wyposażeniu centrum będzie można krok po kroku przećwiczyć każdy przypadek medyczny. – I to wiele razy, aż do skutku – podkreśliła. Wysoko zaawansowane technologicznie trenażery i fantomy chorych będą pomagały przyszłym pielęgniarkom i pielęgniarzom w przygotowaniu do profesjonalnej opieki nad chorym. Odwzorowują bowiem cechy ciała ludzkiego (dorosłego, dziecka, noworodka), czyli wygląd, wzrost oraz fizjologiczny zakres ruchów w stawach. Służą do prowadzenia m.in. wentylacji mechanicznej, bezprzyrządowego udrożnienia dróg oddechowych, osłuchiwania szmerów oddechowych, a nawet regulacji szerokości źrenic.

Do możliwości wielokrotnego powtarzania schematów postępowania z chorym nawiązała też Wiesława Welke, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koninie. – To będzie nauka w warunkach bezpiecznych, bezpiecznych dla pacjenta, bo błędy, które przecież się na początku się zdarzają, będą bez udziału pacjenta – podkreśliła.

Uczestnicząca w uroczystości Paulina Stochniałek, z Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podkreśliła jak ważną rolę do spełnienia ma uczelniane centrum medyczne. – Mamy niezwykłą lukę pokoleniową w zawodzie pielęgniarek. A potrzebujemy ich bardzo, bo nasze społeczeństwo się starzeje – przypomniała. Zgodził się z nią dr Wiesław Steinke, lekarz i były przewodniczący konwentu PWSZ w Koninie. – Mam nadzieję, że te fantastyczne warunki zachęcą więcej osób do studiowania na tym kierunku – zaznaczył.

Po części oficjalnej gości zaproszono na pokaz symulacji na fantomach wysokiej wierności, choć nie tylko. Studenci pielęgniarstwa I stopnia, pod kierunkiem wykładowców, przeprowadzili kilka scenariuszy działań, m.in. przygotowania pacjentki do cesarskiego cięcia, opieki nad pacjentem w zerowej dobie po usunięciu woreczka żółciowego metodą laparoskopową, a także kąpieli osoby niepełnosprawnej.

Podczas zwiedzania zainteresowani mogli się poddać pomiarom poziomu glukozy, cholesterolu oraz składu masy ciała. Badania, pod opieką wykładowców, wykonywali studenci pielęgniarstwa i dietetyki. Natomiast poziom nawilżenia skóry lub ocenę jej zmian barwnikowych sprawdzały studentki kosmetologii. Chętni, których nie brakowało, mogli również poćwiczyć umiejętność wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

– Uruchomienie tego centrum dało nam podstawę do starania się o prawo do prowadzenia studiów magisterskich na tym kierunku. Procedura jest już w toku – podsumował rektor Zimny.

Projekt zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020: V. Wsparcie dla obszaru zdrowia: 5.3. Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych, w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym imienia dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

aria

otwarcie MCSM
otwarcie MCSM 2
otwarcie MCSM 3
otwarcie MCSM 4
otwarcie MCSM 7
otwarcie MCSM 5
otwarcie MCSM 6
otwarcie MCSM 8
otwarcie MCSM 9
otwarcie MCSM 10
otwarcie MCSM 11
otwarcie MCSM 12
otwarcie MCSM 13
otwarcie MCSM 32
otwarcie MCSM 18
otwarcie MCSM 18 (2)
otwarcie MCSM 15
otwarcie MCSM 20
otwarcie MCSM 21
otwarcie MCSM 22
otwarcie MCSM 24
otwarcie MCSM 25
otwarcie MCSM 26
otwarcie MCSM 27
otwarcie MCSM 28
IMG20220301122323
otwarcie MCSM 30
otwarcie MCSM 31
otwarcie MCSM 32
otwarcie MCSM 33