fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Inspektorzy Jacek Musioł, kierownik konińskiego oddziału WITD, oraz jego współpracownik Sylwester Nadolski, młodszy specjalista transportu drogowego, spotkali się 24 listopada ze studentami III roku logistyki, by opowiedzieć, na czym polega praca w tej służbie i co należy do jej zadań, a także odpowiedzieć na pytania studentów.

WITD to Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Zaproszeni prelegenci podlegają oczywiście inspektoratowi z Poznania. Do zadań każdego z 16 inspektoratów z całej Polski, a właściwie jego pracowników, należy przede wszystkim kontrola przestrzegania przepisów w transporcie drogowym i przewozów pojazdami samochodowymi. Poza tym kontrola dokumentów związanych z transportem drogowym, dokumentów przewozowych, ruchu drogowego, czasu pracy kierowców, przestrzegania zasad oraz warunków transportu zwierząt, odpadów i materiałów niebezpiecznych. – Nasi inspektorzy wykonują swoją pracę zarówno na drogach, jak i w przedsiębiorstwach transportowych – tłumaczy insp. Nadolski, a insp. Musioł zastrzega: – Fotoradary to nie my i opłaty drogowe to również nie my. I dodaje: – Pierwszym zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a drugim Krajowa Administracja Skarbowa.

Inspektorzy wyjaśnili, że choć są służbą mundurową, to jednak cywilną, i podlegają ministrowi transportu, że wielkopolski inspektorat liczy tylko 40 pracowników. – Ta liczba w porównaniu z policją nie powala. W Koninie jest nas ośmioro. Podkreślam, że „ośmioro”, bo to oznacza, że są wśród nas także kobiety – mówi insp. Musioł. – Nie mamy też przywilejów policji, choć pracujemy na drodze, co bywa niebezpieczne – uzupełnia insp. Nadolski. Funkcjonariusze mogą jednak w określonych sytuacjach skorzystać ze środków przymusu bezpośredniego i broni.

Goście przekazali jeszcze wiele innych informacji, np. o używanych przez patrole ITS specjalnych samochodach, które są mobilną stacją diagnostyki pojazdów, jak i współpracy z innymi służbami. Mimo to nie zabrakło pytań od studentów, na które starali się wyczerpująco odpowiedzieć. Studenci pytali m.in. o wysokość kar, najczęstsze wykroczenia, kto ponosi karę za przeładowanie samochodu – kierowca czy zleceniodawca, o nowy system opłat drogowych e-toll i pracę w inspektoratach.

aria

 
inspekcja transportu drogowego na zajęciach w PWSZ w Koninie
slajd na spotkaniu z Inspekcją Transportu Drogowego
Prezentacja działań Inspekcji Transportu Drogowego