fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

– Ludzie tracą młodość i zdrowie na zarabianie pieniędzy, które potem wydają na leczenie. To taki paradoks – mówił prof. dr hab. Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, w swoim wystąpieniu, którym zainaugurowano III Konferencję Naukową „Zdrowie – Sport – Uroda”.

Wykład prof. Wojciechowskiego poświęcony był wpływowi środowiska na nasze zdrowie. – Ale to przede wszystkim my sami mamy największy wpływ na nasze zdrowie. Badania pokazują, że aż w 53 procentach o jego jakości decyduje styl życia, natomiast środowisko w 21, czynniki genetyczne w 16, a opieka zdrowotna w najmniejszym stopniu, bo jedynie w dziesięciu procentach. Dlatego dbajmy o właściwie odżywianie, sen, ruch, higienę i nie palmy papierosów – apelował profesor, który jest nie tylko lekarzem i naukowcem, ale także kompozytorem i autorem wielu piosenek, w tym zatytułowanej „Tylko nie pal”, którą śpiewała Maryla Rodowicz.

W dalszej części dr Andrzej Ostrowicz, przewodniczący Rady Ekspertów Polskiego Komitetu Zielarskiego, wystąpił z referatem „Medycyna naturalna w XXI wieku”, a dr hab. Maciej Wilski, prof. AWF w Poznaniu, mówił o konieczności wszechstronnego traktowania człowieka, czyli jako systemu poszukującego dobrostanu w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej, a nie tylko zestawienia niezależnych układów soma – psyche. Natomiast dr hab. Justyna Gornowicz-Porowska, prof. UM w Poznaniu, przedstawiła najważniejsze zagadnienia związane z pielęgnacją opartą na węglu aktywnym. W sesji popołudniowej dr Piotr Bytniewski z PWSZ w Koninie skupił się na terapiach stosowanych w bólu przewlekłym u osób starszych, dr Joanna Foksowicz-Flaczyk z IWNiRZ w Poznaniu omówiła rolę mikroflory jelitowej, dziś określanej mikrobiotą jelitową, oraz probiotyków w prewencji chorób, a dr hab. Marcin Ożarowski, prof. IWNiRZ-PIB w Poznaniu, wykorzystanie roślin mających określone działanie lecznicze w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, m.in. kozłka lekarskiego, chmielu zwyczajnego, dziurawca zwyczajnego, rumianku pospolitego.

Ważnym punktem spotkania było wręczenie dr Ewelinie Petzke, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu PWSZ w Koninie, Honorowej Nagrody Naukowej im. Aleksandra Żurka za książkę „Kosmetyka bez tajemnic”. Wiktor Szukiel, redaktor naczelny Wydawnictwa Farmapress, które książkę opublikowało, podkreślił jej wyjątkowe walory naukowe i zwrócił uwagę na okładkę, na której znalazły się ryciny z leksykonu lekarskiego roślin leczniczych z 1912 roku. Sama autorka podkreśliła, że napisała tę książkę na potrzeby nowoczesnej kosmetologii. – W książce są opisy roślinnych substancji naturalnych, jak i to, w jakich kosmetykach możemy wykorzystać określone ekstrakty – wyjaśniła dr Petzke.

Konferencji towarzyszyła wystawa grafiki i malarstwa Adama Półtoraka, zatytułowana „natura incipit, ars dirigit, usus perficit” (natura zaczyna, sztuka kieruje, praktyka wygładza).

Organizatorami konferencji były Wydział Nauk o Zdrowiu PWSZ w Koninie oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

aria

konferencja zdrowie sport uroda
Otwarcie konferencji zdrowie sport uroda
prof. dr hab. Jerzy Woy-Wojciechowski na konferencji zdrowie sport uroda
wykład podczas konferencji zdrowie sport uroda
wręczenie nagrody dr E. Petzke
wystapienie dr E. Petzke podczas konferencji zdrowie sport uroda
uczestnicy konferencji naukowej zdrowie sport uroda
uczestmnicy konferencji zdrowie sport uroda
wystawa prac podczas konferencji zdrowie sport uroda