– Ludzie tracą młodość i zdrowie na zarabianie pieniędzy, które potem wydają na leczenie. To taki paradoks – mówił prof. dr hab. Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, w swoim wystąpieniu, którym zainaugurowano III Konferencję Naukową „Zdrowie – Sport – Uroda”.
Wykład prof. Wojciechowskiego poświęcony był wpływowi środowiska na nasze zdrowie. – Ale to przede wszystkim my sami mamy największy wpływ na nasze zdrowie. Badania pokazują, że aż w 53 procentach o jego jakości decyduje styl życia, natomiast środowisko w 21, czynniki genetyczne w 16, a opieka zdrowotna w najmniejszym stopniu, bo jedynie w dziesięciu procentach. Dlatego dbajmy o właściwie odżywianie, sen, ruch, higienę i nie palmy papierosów – apelował profesor, który jest nie tylko lekarzem i naukowcem, ale także kompozytorem i autorem wielu piosenek, w tym zatytułowanej „Tylko nie pal”, którą śpiewała Maryla Rodowicz.
W dalszej części dr Andrzej Ostrowicz, przewodniczący Rady Ekspertów Polskiego Komitetu Zielarskiego, wystąpił z referatem „Medycyna naturalna w XXI wieku”, a dr hab. Maciej Wilski, prof. AWF w Poznaniu, mówił o konieczności wszechstronnego traktowania człowieka, czyli jako systemu poszukującego dobrostanu w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej, a nie tylko zestawienia niezależnych układów soma – psyche. Natomiast dr hab. Justyna Gornowicz-Porowska, prof. UM w Poznaniu, przedstawiła najważniejsze zagadnienia związane z pielęgnacją opartą na węglu aktywnym. W sesji popołudniowej dr Piotr Bytniewski z PWSZ w Koninie skupił się na terapiach stosowanych w bólu przewlekłym u osób starszych, dr Joanna Foksowicz-Flaczyk z IWNiRZ w Poznaniu omówiła rolę mikroflory jelitowej, dziś określanej mikrobiotą jelitową, oraz probiotyków w prewencji chorób, a dr hab. Marcin Ożarowski, prof. IWNiRZ-PIB w Poznaniu, wykorzystanie roślin mających określone działanie lecznicze w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, m.in. kozłka lekarskiego, chmielu zwyczajnego, dziurawca zwyczajnego, rumianku pospolitego.
Ważnym punktem spotkania było wręczenie dr Ewelinie Petzke, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu PWSZ w Koninie, Honorowej Nagrody Naukowej im. Aleksandra Żurka za książkę „Kosmetyka bez tajemnic”. Wiktor Szukiel, redaktor naczelny Wydawnictwa Farmapress, które książkę opublikowało, podkreślił jej wyjątkowe walory naukowe i zwrócił uwagę na okładkę, na której znalazły się ryciny z leksykonu lekarskiego roślin leczniczych z 1912 roku. Sama autorka podkreśliła, że napisała tę książkę na potrzeby nowoczesnej kosmetologii. – W książce są opisy roślinnych substancji naturalnych, jak i to, w jakich kosmetykach możemy wykorzystać określone ekstrakty – wyjaśniła dr Petzke.
Konferencji towarzyszyła wystawa grafiki i malarstwa Adama Półtoraka, zatytułowana „natura incipit, ars dirigit, usus perficit” (natura zaczyna, sztuka kieruje, praktyka wygładza).
Organizatorami konferencji były Wydział Nauk o Zdrowiu PWSZ w Koninie oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.
aria
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników