fbpx
 • Czcionka: A A+ A++
 • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
 • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
 • Mapa strony: mapa strony

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie oraz Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zapraszają na IV Ogólnopolską Konferencję Naukową Słuchanie medium Dźwięk w pozamuzycznych działaniach artystycznych, edukacyjnych i kuratorskich która odbędzie się w trybie on-line 5 listopada 2021 r.

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie

logo pwsz konf

Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

logo wydział edukacji art

 

zapraszają na
 IV Ogólnopolską Konferencję Naukową


Słuchanie medium

Dźwięk w pozamuzycznych działaniach artystycznych, edukacyjnych i kuratorskich

 

która odbędzie się w trybie on-line

5 listopada 2021 r.

Konferencja pod patronatem

Glissando

glissando logo

 

Słuchanie medium. Dźwięk w pozamuzycznych działaniach artystycznych, edukacyjnych i kuratorskich

Dźwięk jako świadomie kreowany element działań artystycznych związany jest nie tylko z muzyką, ale także z wieloma innymi, różnorodnymi formami. Od pionierskich działań awangardowych, happening i sztukę performance, przez realizacje audiowizualne i multimedialne, po współczesny sound art dźwięk jest elementem znaczącym, stanowiącym nie tylko ważne dla sztuki medium wyrazu, ale też nieusuwalny element interpretacyjny.
Coraz częstsza obecność dźwięku w sztuce współczesnej wymaga od kuratorów osobnego namysłu nad sposobami eksponowania prac o charakterze audytywnym, a także „ujarzmiania” dźwięku w przestrzeniach galerii. Pytania, które towarzyszą IV edycji konferencji Słuchanie medium. Dźwięk w pozamuzycznych działaniach artystycznych i kuratorskich dotyczą przede wszystkim przemian związanych z coraz bardziej różnorodnymi sposobami działania i oddziaływania dźwięku w świecie sztuki. Problematyka ta łączy się również ze współczesnym myśleniem ekologicznym. Ekologia dźwięku często stanowi podstawę dla artystycznych i edukacyjnych poszukiwań równowagi pomiędzy ciszą a coraz bardziej dokuczliwym hałasem. W tym kontekście pojawia się kolejne pytanie: czy spacery dźwiękowe, praktyki głębokiego słuchania, nagrania terenowe na stałe już wpisały się w program współczesnych instytucji kultury i wynikają z rzeczywistych potrzeb zwiększania świadomości sposobów funkcjonowania dźwięku czy też może są tylko chwilową modą? Cel, który sobie stawiamy to zarysowanie możliwie szerokiego pola odniesień, pomocnego we wskazaniu i zrozumieniu przemian, które dokonują się we współczesnej sztuce i kulturze pod wpływem dźwięku i złącznych z nim sposobów słuchania. Wskazane powyżej zakresy
problemowe otwierają szerokie możliwości badawcze. Chcielibyśmy, żeby teksty dotyczyły przede wszystkim następujących tematów:

 • Historyczne i współczesne strategie kuratorskie realizacji artystycznych, dla których istotną rolę odgrywa dźwięk i sprzężone z nim słuchanie.
 • Pozamuzyczne konteksty dźwięku w sztuce współczesnej.
 • Sound art – tradycja i teraźniejszość.
 • Związki ekologii dźwiękowej ze sztuką.
 • Praktyki edukacyjno–artystyczne oparte na słuchaniu.

Zdając sobie sprawę z pojemności problemowej tak wyznaczonych tematów otwarci jesteśmy na inne zagadnienia, w tym również artykuły poświęcone twórczości wybranych artystów, dla których dźwięk stanowił bądź stanowi ważny punkt odniesienia.

 

Miejsce i termin konferencji

Obrady w trybie on-line (aplikacja MS Teams); 5 listopada 2021 r. od godz. 10.00

 

Warunki uczestnictwa w konferencji

Warunkiem udziału w konferencji jest:

 • wypełnienie i wysłanie karty zgłoszeniowej do 31 października 2021r. na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Istnieje możliwość czynnego i biernego udziału w konferencji. Udział w konferencji jest bezpłatny.

 

Publikacja

Istnieje możliwość publikacji artykułu w ,,Zeszytach Artystycznych’’ wydawanych przez Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (20 pkt.). Szczegóły dotyczące publikacji: http://za.uap.edu.pl/?page_id=1309. Artykuł winien być przesłany w formie elektronicznej do 5 listopada 2021r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: ,,Słuchanie medium – artykuł’’.

 

Organizatorzy

 • Prof. UAP dr hab. Tomasz Misiak  (Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) - kontakt: tel. 661146923; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Marcin Olejniczak (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie) – kontakt: tel. 500554820; e‑mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KARTA ZGŁOSZENIA