fbpx
 • Czcionka: A A+ A++
 • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
 • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
 • Mapa strony: mapa strony

Nasza uczelnia jako trzeci PWSZ w Polsce uruchomiła w sierpniu aplikację mobilną systemu USOS.

USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) to system informatyczny służący do zarządzania tokiem studiów w szkole wyższej. Korzysta z niego większość polskich uczelni, PWSZ w Koninie od kilku lat również.

Do tej pory studenci i pracownicy mieli do niego dostęp dzięki wersji na komputer, laptop. Podczas wakacji zespół informatyczny PWSZ w Koninie finalizował prace na jego opcją mobilną. Oficjalnie aplikacja ruszyła 24 sierpnia. – Testowaliśmy ją wewnętrznie przez miesiąc we współpracy z naszymi studentami, pomagał nam w tym między innymi samorząd studencki – wyjaśnił Rafał Bajdek z Biura Obsługi Informatycznej PWSZ w Koninie.

Aplikacja przenosi więc podstawowe możliwości USOSweb na ekrany smartfonów i tabletów, dzięki czemu powiadomienia, na przykład o wystawionych ocenach, natychmiast dotrą do użytkownika. Oto co zapewnia Mobilny USOS PWSZ w Koninie:

 • Plan zajęć – domyślnie pokazany jest plan zajęć w danym dniu, obecne są też opcje: 'Jutro', 'Cały tydzień', 'Przyszły tydzień' i 'Dowolny tydzień'.
 • Grupy zajęciowe – dostępne są informacje o przedmiocie, prowadzących i uczestnikach zajęć; miejsce odbywania zajęć można obejrzeć na mapach Google'a, a terminy spotkań dodać do używanego na komórce kalendarza.
 • Oceny – w tym module student zobaczy wszystkie uzyskane oceny. System na bieżąco przesyła powiadomienia o nowych ocenach.
 • Ankiety – student może wypełnić ankietę, pracownik widzi aktualną liczbę wypełnionych ankiet.
 • USOSmail – pozwala wysyłać wiadomości do uczestników jednej lub wielu grup zajęciowych.
 • Moje eID – PESEL, indeks, numer ELS/ELD/ELP itp. są dostępne jako kod QR i kod paskowy.
 • O uczelni – w tym module dostępne są ogólne informacje dotyczące wykładów, kursów, stypendiów.
 • Aktualności – na bieżąco publikowane są najważniejsze informacje o wydarzeniach uczelnianych, jak również ogłoszenia na temat spraw studenckich.
 • Mapa – umożliwia podgląd lokalizacji budynków PWSZ w Koninie na mapie.
 • Wyszukiwarka – umożliwia wyszukiwanie przedmiotów i pracowników.

Aplikacja jest dostępna w polskiej i angielskiej wersji językowej. Można ją bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play. Do poprawnego korzystania wymagane jest konto w serwisach uczelnianych (tzw. konto CAS – logowanie jak do USOSweb).

Warto przypomnieć, że w ostatnim roku akademickim uczelnia zelektronizowała kilka dotychczas papierowych procesów:

 • e-protokół egzaminu dyplomowego

Taki protokół umożliwia komisji egzaminacyjnej sprawne przeprowadzenie zdalnego dyplomowania i przekazanie jego wyników dyplomowanym w realnym czasie. Procedura nie będzie wymagała przekazywania protokołów w formie papierowej – zatwierdzone elektronicznie będą dostępne w systemie Archiwum Prac Dyplomowych (APD).

 • e-obiegówka bez biegania

Karta potwierdzeń dla kończących studia, zwana potocznie obiegówką, również ma wersję elektroniczną. Do tej pory każdy kandydat na absolwenta (choć nie tylko), nim pożegnał się z uczelnią i otrzymał dyplom, musiał odwiedzić kilkanaście miejsc i uzyskać tyle samo pieczątek oraz podpisów potwierdzających, że rozliczył się z uczelnią.

Teraz obiegówkę wystawia pracownik dziekanatu właściwego wydziału, a uzupełniają pracownicy poszczególnych jednostek, m.in. biblioteki, domów studenta, księgowości.

Wprowadzenie e-obiegówki nie wymaga osobistego udziału studenta jak to było dotychczas. Proces można śledzić po zalogowaniu na indywidualnym koncie w USOSweb.

 • e-legitymacja – osobista i wytrzymała

Elektroniczną formę mają od roku także legitymacje służbowe dla wykładowców. Elektroniczna legitymacja nauczyciela akademickiego (ELNA) ma postać plastikowej karty procesorowej z interfejsem i zastępuje dotychczasową – papierową. Jej ważność potwierdzana jest w układzie elektronicznym oraz przez umieszczenie w odpowiednim polu hologramu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.edu.konin.pwsz.mobilny&fbclid=IwAR2Bo6wBQ66U9apRpSGfRzyn0teKFwp1M2mXL3t9ep9HACbo39Uxoy8alIs

 

usos mobilny

 

Instrukcja USOS

Instrukcja USOS