fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Dofinansowanie dla PWSZ w Koninie

Prawie 3,5 mln złotych na wsparcie dydaktyki otrzymała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie. – Pierwszy raz w ponad dwudziestoletniej historii nasza uczelnia została doposażona w tak krótkim czasie tak znaczącą kwotą wyłącznie na ten cel – podkreśla dr hab. Artur Zimny, rektor PWSZ w Koninie.

Generalnie na utrzymanie uczelni państwowej, podobnie jak szkół niższego szczebla, ministerstwo przekazuje określoną subwencję. Ta jednak pozwala na zarządzanie „od – do”. Bardzo trudno z niej wygospodarować pieniądze na coś, czego subwencja nie obejmuje. By nastąpił skokowy progres, np. w inwestycjach lub podejmowaniu nowych zadań, potrzebne są dodatkowe zastrzyki gotówki, najczęściej z zewnętrznych źródeł.

Dążyć do doskonałości

PWSZ w Koninie w ciągu 23 lat działalności była wspierana w różny sposób, począwszy od przekazania w 1998 r. przez samorząd Konina budynku przy ul. Przyjaźni, w którym mieści się rektorat. Następnie obiektami przy ul. Wyszyńskiego 3C (w 2004 r.) oraz 35 (w 2014 r.). To pozwoliło na rozwój związany z powoływaniem nowych wydziałów, a na nich kolejnych kierunków, m.in. technicznych i okołomedycznych, i to w dobrych warunkach lokalowych. Były też fundusze unijne połączone ze środkami własnymi i miejskimi, m.in. na budowę Centrum Wykładowo-Dydaktycznego przy ul. Popiełuszki, które oddano do użytku w 2011 r. Dzięki temu w Koninie powstała największa sala konferencyjno-widowiskowa na 660 miejsc. Ostatnia duża inwestycja (2017) związana była z termomodernizacją budynku przy ul. Przyjaźni. Dofinansowanie na to pochodziło także z budżetu UE.

Najnowsze subsydium, które właśnie wpłynęło do kasy uczelni, to milion złotych z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Pochodzi z projektu „Inicjatywa wsparcia dążenia do doskonałości”. – To dofinansowanie, które ma pomóc w podnoszeniu jakości kształcenia na kierunkach studiów o profilu praktycznym – wyjaśnia rektor Zimny. Czas na jego wykorzystanie kończy się już 31 grudnia tego roku. – Jesteśmy przygotowani. Nie ma co ukrywać, że aby dostać te pieniądze, musieliśmy napisać dobrze umotywowany plan ich zagospodarowania. Zależało nam również na tym, by skorzystało na tym jak najwięcej z naszych prowadzonych obecnie 19 kierunków licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Bo przecież wszystkie mają praktyczny profil kształcenia – zaznacza rektor.

Są jednak takie kierunki, które wymagają większych nakładów, ponieważ do wykształcenia na nich specjalistów potrzebne są laboratoria i pracownie, a w nich nowoczesna aparatura, narzędzia i materiały. Trzeba więc ich studentom stworzyć warunki rzeczywiste lub jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panują w firmach i gabinetach usługowych oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Bruksela stoi otworem

Na długiej liście zakupów dla kierunków technicznych znajdują się m.in. ogniwo paliwowe zasilane metanolem, motocykle, spalinowy i elektryczny, oraz hamownia motocyklowa. – Hamownia służy do analizy i porównania pracy napędów dwóch pojazdów, elektrycznego i spalinowego – tłumaczy dr inż. Kamil Łodygowski, menedżer kierunków automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn. – Jeśli chcemy być na czasie z rozwojem elektromobilności, nasze kształcenie w tym kierunku musi być zgodne z trendami światowymi. No i nie może być tylko teoretyczne – dodaje.

Natomiast studenci kierunków filologicznych, którzy myślą o karierze tłumacza będą mogli opanować nowe umiejętności. A to dzięki kabinie do tłumaczenia symultanicznego, która też znalazła się na liście. Do tej pory byli przygotowywani do przekładu pisemnego i ustnego konsekutywnego. – Tłumaczenie konsekutywne następuje po dłuższym fragmencie lub całej wypowiedzi mówcy, co wydłuża rozmowę i wymaga świetnej pamięci – wyjaśnia dr Grzegorz Pawłowski, kierownik Katedry Języka i Komunikacji. Dodaje, że zwykle ma zastosowanie przy spotkaniach o charakterze poufnym bądź niewielkiej liczbie uczestników. – Podczas obrad większych gremiów, jak w Parlamencie Europejskim, mamy do czynienia z tłumaczeniem symultanicznym, które z kolei wymaga refleksu i opanowania. Po kursie w takich kabinach Bruksela będzie stała przed naszymi absolwentami otworem – dodaje żartem.

Nowoczesny sprzęt specjalistyczny otrzymają również kierunki z zakresu nauk o zdrowiu. Podniosą jakość kształcenia m.in. w pracowniach diagnostyki laboratoryjnej, badań fizykalnych, dietetyki, kosmetycznej, podologii, a także wizażu i stylizacji.

 hamownia motocyklowa

Centrum dla medyków

A skąd pochodzi i na co jest przeznaczone 2,5 mln złotych, by dopełnić zapowiedziane na początku 3,5 mln?

To pieniądze na utworzenie i prowadzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej (MCSM). Uczelnia umowę o jego dofinansowanie podpisała z Ministerstwem Zdrowia w maju zeszłego roku, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Realizuje go w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym imienia dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Centrum ma pomagać w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przez odtworzenie sytuacji klinicznej w warunkach pracowni dydaktycznej. – Dzięki temu kształcenie medyczne nie tylko będzie miało wysoki poziom, ale również uatrakcyjni ten proces, a przy okazji stanie się magnesem, który, mamy nadzieję, przyciągnie do nas kandydatów na pielęgniarstwo – uważa dr Karina Zawieja-Żurowska, prorektor PWSZ w Koninie.

Zajęcia w centrum będą odbywać się przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu treningowego wysokiej, pośredniej i niskiej wierności, czyli trenażerów, fantomów, symulatorów. Powstaną również sale symulacji podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. – W takich warunkach i z takim sprzętem każdy student może wielokrotnie przećwiczyć rzadkie przypadki, a następnie przeanalizować, wychwycić błędy i je skorygować, na czym bardzo zależy przyszłym pielęgniarkom – wyjaśnia Danuta Grodzka, menedżer kierunku pielęgniarstwo.

Centrum powstanie w budynku uczelni przy ul. Popiełuszki. Według Beaty Wieliczko, koordynatorki projektu MCSM, prace remontowe ruszają w czerwcu. – Wszystko wskazuje na to, że do końca września pomieszczenia będą gotowe, do końca grudnia zostaną wyposażone w sprzęt, a zajęcia w nim rozpoczną się w styczniu 2022 roku – zapewnia.

Rektor Zimny jest przekonany, że doposażenie pracowni i laboratoriów w nowoczesny specjalistyczny sprzęt znacząco wzmocni praktyczny wymiar kształcenia w PWSZ w Koninie. – A to pozwoli na wypełnianie misji naszej uczelni, czyli sprawne zaspokajanie aspiracji edukacyjnych mieszkańców Wielkopolski Wschodniej – podkreśla.

Maria Sierakowska

sala szpitalna z łóżkami

 

 

inicjatywa wsparcia dążenia do doskonałości

logotypy projekt