fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Organizowanie wspólnych przedsięwzięć oraz projektów o charakterze naukowo-badawczym, w tym współfinansowanych ze środków ministerialnych oraz Unii Europejskiej, obejmuje porozumienie, które PWSZ w Koninie zawarła z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNIRZ) z siedzibą w Poznaniu.

Współpraca dotyczy jednak przede wszystkim doskonalenia programu studiów określonych kierunków (z Wydziału Nauk o Zdrowiu), przez uwzględnienie opinii specjalistów IWNIRZ i prowadzenie przez jego przedstawicieli niektórych zajęć dydaktycznych w PWSZ w Koninie. Dzięki niej nasi studenci będą mogli realizować w instytucie praktyki zawodowe i uczestniczyć w wybranych zajęciach, które odbywać się będą w jego siedzibie. Uczelnia ze swojej strony gwarantuje partnerowi udział w opracowywaniu materiałów do publikacji naukowych oraz wsparcie projektów realizowanych przez instytut i ich nagłośnienie. Umowę podpisano 21 grudnia 2020 r.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich działa od 1947 r. Obecnie jest interdyscyplinarną jednostką badawczą o znaczeniu międzynarodowym, która zajmuje się kompleksowymi badaniami nad pozyskiwaniem i przerobem naturalnych surowców włóknistych oraz zielarskich. Instytut realizuje szereg krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, prowadzi wielokierunkową współpracę z licznymi jednostkami naukowymi na świecie, działa na potrzeby rolnictwa, ochrony środowiska, budownictwa, transportu, przemysłu spożywczego, farmacji oraz medycyny. Prowadzi prace nad zagospodarowaniem terenów skażonych przez przemysł pod uprawę roślin niekonsumpcyjnych, wykorzystaniem produktów ubocznych powstałych podczas przetwórstwa surowców włókienniczych oraz nad nowoczesnymi kompozytami opartymi na surowcach włókienniczych. Jego działania zmierzają również do określenia wpływów fizjologicznego oddziaływania włókien, tkanin i wyrobów włókienniczych na fizjologię człowieka.

aria