fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Nasi studenci kierunków technicznych będą mogli prowadzić badania naukowe na autobusach o napędzie hybrydowym, elektrycznym, a nawet wodorowym. A wszystko dzięki umowie, którą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie podpisała właśnie z Miejskim Zakładem Komunikacji w Koninie.

Współpraca obejmuje organizowanie wspólnych przedsięwzięć dydaktyczno-naukowych, a więc wykładów, seminariów, konferencji, studiów podyplomowych, kursów i szkoleń, a także prowadzenie wspólnych projektów o charakterze naukowo-badawczym, w tym współfinansowanych ze środków ministerialnych oraz unijnych. MZK zobowiązało się również, że da studentom możliwość realizacji w swojej siedzibie określonych zajęć terenowych oraz praktyk zawodowych, natomiast PWSZ umożliwi prowadzenie niektórych zajęć przez specjalistów-praktyków z MZK.

Dr inż. Robert Cieślak, kierownik Katedry Nauk Technicznych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych, pytany o planowane wspólne badania, jako najciekawsze dla studentów mechaniki i budowy maszyn oraz automatyki i robotyki wymienia właśnie te związane z autobusami. – W tym roku tabor MZK w Koninie wzbogacił się o 6 hybrydowych i 7 elektrycznych autobusów. Wodorowy ma się w Koninie pojawić niebawem, bo Zespół Elektrowni PAK kupił niedawno elektrolizer, który ma wytwarzać wodór z energii elektrycznej uzyskiwanej z biomasy, będzie więc na miejscu stacja do ładowania wodoru – wyjaśnia. Dodaje też: – Gdyby nie pandemia, moglibyśmy już w październiku przeprowadzić seminarium doradcze dla studentów nie tylko kierunków technicznych, ale i na przykład logistyki, jak założyć swoją firmę i rozkręcić biznes. Jednak ze względu na poziom i jakość zajęć lepiej, by seminarium odbyło się w trybie stacjonarnym, dlatego poczekamy z nim. W organizacji seminarium, oprócz PWSZ i MZK, uczestniczyć będą podpoznańska firma Solaris, która wyposaża koniński zakład komunikacji w autobusy hybrydowe i elektryczne, oraz ZE PAK.

Umowę o współpracy podpisali 29 września 2020 r. dr hab. Artur Zimny, rektor PWSZ w Koninie, i Magdalena Przybyła, prezes MZK w Koninie.

aria

współpraca z MZK w Koninie