Możliwości współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie z placówkami kształcenia i szkolenia zawodowego były jednym z wątków spotkania „Kształcenie zawodowe w Wielkopolsce Wschodniej”, które zorganizowało Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie (CWRKDiZ).
– Celem tego spotkania była analiza kluczowych problemów regionu konińskiego dotyczących kształcenia zawodowego, potrzeb rynku pracy oraz zdefiniowanie możliwości współpracy na linii biznes – samorząd – edukacja – wyjaśnił Andrzej Budny, dyrektor CWRKDIZ.
Z założenia działanie CWRKDIZ polega na promocji szkół zawodowych i rzemieślniczych, wsparciu szkół prowadzących kształcenie zawodowe w osiąganiu wysokich efektów kształcenia oraz promocji kształcenia dualnego wśród pracodawców i innych uczestników sektora edukacji zawodowej i rynku pracy.
Środowe spotkanie (23 września) wypełniły referaty i analizy. Arleta Jaśniewicz z CWRKDiZ przedstawiła wyniki badań uczniów kończących szkoły prowadzące kształcenie zawodowe w roku 2018/2019 i ich przygotowanie do uczestnictwa w rynku pracy. Mariusz Roga, dyrektor konińskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu prognozował zapotrzebowanie miejscowego rynku pracy. Natomiast o potrzebie kształcenia w zawodach medycznych i ofercie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie mówiła jego wicedyrektor – Ewa Wojskunowicz.
Tę część seminarium oddzieliła dyskusja o problemach i potrzebach organów prowadzących związanych z organizacją szkolnictwa zawodowego. Po niej wystąpił dr hab. Artur Zimny, rektor PWSZ w Koninie, który przedstawił potencjalne obszary współpracy placówek kształcenia i szkolenia zawodowego z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koninie. – Są to przedsięwzięcia dla młodzieży szkół ponadpodstawowych organizowane na uczelni, takie jak kontynuacja projektu Klasa Akademicka Finanse i Rachunkowość, ale też uruchomienie nowych, na przykład Klasa Akademicka Automatyka i Robotyka lub Akademicka Mechanika i Budowa Maszyn oraz Klasa Akademicka Logistyka/Spedytor – wyjaśnił rektor Zimny. Jako drugą płaszczyznę współpracy wskazał przedsięwzięcia organizowane w liceach i technikach, na przykład lekcje przedmiotowe ze specjalistą w ramach programu nauczania. Trzecia to działania mające na celu poszerzanie kompetencji merytorycznych i dydaktycznych kadry, a wśród nich m.in. organizację konferencji dotyczących metodyki i specyfiki nauczania przedmiotów ekonomicznych i technicznych.
aria
Zdjęcia: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników