fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

„Bardzo zależy mi na tym programie [Erasmus+] i moim największym marzeniem jest się na niego dostać”.  To cytat z wiadomości, którą otrzymała kilka dni temu koordynator ds. współpracy międzynarodowej, a jej autorką jest studentka PWSZ w Koninie. Jak widać, potrzeba realizacji marzeń jest wielka, dlatego nie wszyscy, mimo obostrzeń, rezygnują z wyjazdu na studia za granicą.

Pandemia wpłynęła na wymianę i współpracą międzynarodową, jednak w ramach programu Erasmus+ będzie u nas studiować w najbliższym semestrze 16 osób z zagranicy. Dla porównania, rok temu przyjechało 47 stypendystów. Różnica jest widoczna, ale dla niektórych możliwość studiowania w innym środowisku akademickim, poznania nowego obszaru edukacyjnego, społecznego i kulturowego ma ogromne znaczenie.

Dotyczy to również naszych studentów. Na studia poza Polską w tym czasie zdecydowało się sześć osób, w tym jedna na cały rok akademicki. Zgłaszają się kolejni, którzy planują wyjechać na studia w letnim semestrze i/lub na praktyki, najczęściej podczas wakacji. Wśród nich jest również autorka cytowanej na początku wiadomości.

Pandemia postawiła przed uczelniami nowe wyzwania i spowodowała konieczność wprowadzenia modyfikacji. Po pierwsze zachowanie ciągłości w realizacji programów, po drugie zmianę formy kształcenia z tradycyjnego na hybrydowe. Nasza uczelnia zachowuje ciągłość w realizacji programów wymiany akademickiej i wprowadza nauczanie hybrydowe także dla studentów z zagranicy.

Autorzy raportu przygotowanego w ramach programu „Study in Poland”, realizowanego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” (czerwiec 2020), podkreślają, że zmiany wymuszone przez pandemię dać mogą uczelniom unowocześniający impuls rozwojowy, którego skutki poczujemy już po powrocie do normalności. Konieczność szybkiego dostosowania się do pracy zdalnej, bardziej elastyczne podejście do procedur, ograniczanie przepływu dokumentów papierowych zostały wymuszone przez obecną sytuację znacznie szybciej, niż było to planowane. Nowa perspektywa programu Erasmus, rozpoczynająca się w 2021 r., zakłada wprowadzenie całkowitej cyfryzacji procesu organizacji mobilności i wdrożenie systemu Erasmus Without Paper (EWP). Dodatkowymi elementami będzie m.in. podjęcie działań zapewniających wykorzystanie i promocję cyfrowych narzędzi do zarządzania wymianą oraz szersze zastosowanie mobilności mieszanej.

Erasmus w czasie trwania pandemii to nie tylko realizacja części studiów za granicą, to także szansa na sprawdzenie się w nowej, także na poziomie cyfryzacji, perspektywie edukacyjnej, szansa na zdobycie nowych doświadczeń i realizację marzeń.

Zapraszamy do wyjazdów!

Prowadzimy rekrutację ciągłą na studia i praktyki za granicą. Wyjechać mogą studenci wszystkich wydziałów, kierunków i specjalności oferowanych przez PWSZ w Koninie!

Bożena Miastkowska
koordynator ds. współpracy międzynarodowej PWSZ w Koninie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Erasmus Obraz 2019