fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Dobot to mały robot dydaktyczny, który służy do nauki programowania i obsługi robotów. Nasi studenci kierunku automatyka i robotyka mają do dyspozycji trzy takie urządzenia.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Milecki z Katedry Nauk Technicznych PWSZ w Koninie zapewnia, że są bardzo przyjazne użytkownikowi niezależnie od jego doświadczenia z robotami. Umożliwiają sterowanie, za pomocą wcześniej napisanych programów, zarówno w trybie offline, jak i on-line. – Ta pierwsza metoda polega na napisaniu programu na komputerze niepodłączonym do robota, przetestowaniu go za pomocą symulatora i wgraniu do sterownika robota, gdy wszystko działa poprawnie. W przypadku drugiej metody, robota można programować bezpośrednio z komputera podłączonego do sterownika robota za pomocą złącza USB. Roboty można także programować za pomocą dżojstika w tak zwanym trybie uczenia albo za pomocą telefonu, po zainstalowaniu na nim specjalnego oprogramowania – tłumaczy prof. Milecki.

PWSZ w Koninie na potrzeby kształcenia zakupiła trzy doboty. Jak wyjaśnia mgr inż. Arkadiusz Kubacki, prowadzący w  KNT zajęcia z elementów automatyzacji i robotyzacji, są to czteroosiowe roboty o maksymalnym udźwigu do 0,5 kg. Ich maksymalny zasięg wynosi 320 mm, a dokładność pozycjonowania jest równa ± 0.1 mm. Do robota można zamontować przyssawki, chwytak pneumatyczny, pisak, specjalny ekstruder do druku 3D albo głowicę laserową do grawerowania w materiałach miękkich.

Dzięki pracy z nimi studenci mogą zmierzyć się z wyzwaniami, jakie napotkają później na rynku pracy przy programowaniu robotów przemysłowych, zarówno o małym udźwigu, rzędu kilku kilogramów, jak i o udźwigu kilkuset kilogramów. Nauczą się więc programować wykonywanie takich operacji, jak podnoszenie elementów przy użyciu różnych chwytaków, przemieszczanie po odpowiedniej trajektorii, omijanie przeszkód, układanie ich w odpowiednich komorach itp. W robotach zainstalowane jest także oprogramowanie z zaimplementowaną funkcją handhold teaching. Pozwala ono na ręczne ustawianie końcówki robota w kolejnych pozycjach, zapamiętywanie tych pozycji, a następnie powtarzanie ich w trybie automatycznym przez ramię robota. Dzięki wbudowanym dodatkowym portom komunikacyjnym możliwe jest podłączenie przycisków lub różnych czujników, układu rozpoznawania mowy oraz dodatkowych modułów do komunikacji takich jak moduł wi-fi oraz bluetooth. – Takie funkcje sprawiają, że użytkowanie robota jest niezwykle proste i wygodne oraz umożliwia wykonywanie różnorodnych ćwiczeń. Dodatkowo, niewielkie rozmiary robotów sprawiają, że są bezpieczne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z robotyzacją – dodaje Arkadiusz Kubacki. 

Kształcenie na studiach inżynierskich na kierunku automatyka i robotyka uruchomiono w PWSZ w Koninie w ubiegłym roku akademickim. – Odpowiada to potrzebom regionu i daje zupełnie nowe możliwości potencjalnym studentom i absolwentom. Automatyzacja i robotyzacja to kluczowe dla rozwoju gospodarki dyscypliny inżynierskie, a specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani w przemyśle – uważa prof. Milecki.

Film promujący kształcenie na kierunku automatyka i robotyka oraz pokazujący roboty znajduje się pod adresem: https://www.ans.konin.pl/automatyka-i-robotyka            

oprac. red.

 

 roboty do dyspozycji studentów