fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png


Jego Ekscelencja  David Johnston, Gubernator Generalny Kanady, gościł w Polsce od 22 do 26 października. Spotkał się w tym czasie z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, wśród których była dr Ewa Urbaniak-Rybicka, kanadystka, wykładowca historii literatury angielskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej w Katedrze Filologii PWSZ w Koninie.
 
Podczas kilkudniowego oficjalnego pobytu w Polsce gubernator Kanady spotkał się z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i Pierwszą Damą Anną Komorowską, odwiedził Sejm, Muzeum Historii Żydów Polskich, złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, zwiedził także były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau.

David Johnston, znany i ceniony profesor prawa, sporo czasu przeznaczył na wizyty w polskich uczelniach i rozmowy z naukowcami i studentami, bo jak podkreślił, jego kraj chce wzmacniać więzi z Polską i zachęcać do wspólnych badań naukowych oraz zwiększenia wymiany studenckiej.

Odwiedził więc Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Akademię Górniczo-Hutniczą i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, gdzie w obecności władz uniwersytetu i Alexandry Bugailiskis, ambasador Kanady w Polsce, spotkał się z członkami Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich. W dowód uznania zasług towarzystwa dla promocji Kanady w Polsce, wicekról Kanady uhonorował je odznaczeniem Governor General’s Medal, co stanowi wyjątkowe, i jak dotąd jedyne na świecie, wyróżnienie dla tego typu organizacji.

‒ W liście do dra Marcina Gabrysia, prezesa Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, Jego Ekscelencja podziękował polskim naukowcom za zaangażowanie w budowanie pomostów między naszymi narodami, w poznawanie kultury kanadyjskiej w całej jej różnorodności i za wszelką działalność na rzecz swojego państwa. Polscy kanadyści czują się wyjątkowo uhonorowani, docenieni i wyróżnieni ‒ cieszy się dr Urbaniak-Rybicka po spotkaniu z gubernatorem w Krakowie.
Podkreśla, że spotkanie z przedstawicielkami towarzystwa miało charakter nieoficjalny, było zamknięte dla mediów i miało miłą atmosferę. ‒ Prof. Johnston opowiadał o sobie jako o miłośniku nauki i książek, co, oczywiście, przekłada się na życie prywatne ‒ jako ojciec pięciorga dzieci i dziadek jedenaściorga wnucząt w prezencie często daje im właśnie książki ‒ opowiada kanadystka. ‒ Żartem przyznał, że wnuki nazywają go Grandbook ‒ dodaje.
 
aria

zdjęcie:Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich