fbpx
 • Czcionka: A A+ A++
 • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
 • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
 • Mapa strony: mapa strony


Po raz drugi obchody Dnia Budowlanych zostały zorganizowane wspólnie przez Zespół Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie i PWSZ w Koninie. Impreza pod hasłem „Praktyka czyni mistrza” odbyła się 6 listopada 2014 r. w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka CW-D PWSZ w Koninie. W imieniu prof. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie, w spotkaniu udział wzięła dr Joanna Chojnacka-Gärtner, prorektor ds. rozwoju i promocji.
 
Imprezę otworzyli wspólnie dr inż. Bogumiła Delczyk-Olejniczak, dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Inżynierii Środowiska PWSZ w Koninie oraz mgr Karol Leszczyński, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie. W spotkaniu ze strony Uczelni udział wzięli także prodziekan WBMiIS dr Miłosz Olejniczak, dr inż. Andrzej Januszkiewicz, kierownik Katedry Budownictwa i wykładowcy z PWSZ w Koninie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, gmin z całego regionu oraz wszystkich instytucji i stowarzyszeń związanych z budownictwem. Nie zabrakło przedstawicieli firm budowlanych i innych podmiotów powiązanych z sektorem budownictwa oraz oświatą. Najliczniej zaś stawiła się młodzież ze szkół gimnazjalnych z Konina, Ślesina, Kramska, Sławska, Kleczewa, Budzisławia Kościelnego, Liśca Wielkiego, Starego Miasta, Grodźca, Kazimierza Biskupiego i Goliny oraz „Budowlanki” i nasi studenci.
 
Dzień Budowlanych poprowadzili: uczennica technikum architektury krajobrazu Aleksandra Strzykowska oraz absolwenci PWSZ w Koninie, a obecnie nauczyciele w Zespole Szkół Budowlanych, Arkadiusz Rabiega i Tymon Zioła.
 
Na początku wręczono nagrody uczniom techników oraz gimnazjów, którzy wygrali konkurs „Matematyka na budowie” zorganizowany wcześniej w Zespole Szkół Budowlanych. Była to jego trzecia edycja. Najlepszymi okazali się Rafał Dobrowolski z kl. IV TGD  i Kamil Wróblewski z Gimnazjum nr 3.
Podczas prezentacji w sposób ciekawy zostały przedstawione kierunki prowadzone w ZSB związane z budownictwem, wykańczaniem wnętrz, architekturą krajobrazu i geodezją oraz kierunek inżynierski „budownictwo” prowadzony w PWSZ w Koninie. Dodatkowo nasz absolwent zaprezentował w skrócie koncepcję swojej pracy inżynierskiej, w której zajął się zaprojektowaniem parkingu trzypoziomowego przy ul. Wyszyńskiego w Koninie. Została ona wyróżniona przez prof. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie, jako najlepsza praca inżynierska na budownictwie w roku akademickim 2013/2014.
 
Jako że „Praktyka czyni mistrza”, wręczono także nagrody uczniom ZSB, w kategoriach:  najlepszy uczestnik warsztatów murarsko-tynkarskich; najlepszy praktykant wśród uczniów technikum architektury krajobrazu; najlepszy praktyk geodeta; najlepszy monter i najlepszy stolarz.
 
Następnie głos zabrali przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy,  starszy inspektor  Zbigniew Stankowski, koordynator  programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa” oraz mgr inż. arch. Roman Pilch, członek Izby Inżynierów Budownictwa, który zapoznał wszystkich ze zmianami dotyczącymi uprawnień budowlanych dla inżynierów i techników budownictwa.
 
 
W dalszej części imprezy studenci budownictwa w PWSZ w Koninie i uczniowie ZSB wzięli udział w  quizie wiedzy budowlanej. Odpowiadali na pytania w trzech kategoriach: materiały budowlane, wykonawstwo budowy, elementy budynku. Jednym punktem zwyciężyła drużyna z ZSB w Koninie.
 
Na zakończenie Dnia Budowlanych uczniowie klasy 2 Technikum Budownictwa wystawili krótki spektakl pt. „Królewna Śnieżka i sześciu krasnoludków”, w reżyserii wychowawczyni pani Doroty Czajki. Parodia znanej bajki w wykonaniu „budowlańców” była rewelacyjna i z pewnością zachęciła młodzież do nauki tego fachu.
 
Wszystkim osobom związanym z branżą budowlaną oraz nauczycielom, wykładowcom, studentom i uczniom życzenia złożyli uczniowie innych klas w ZSB oraz zaproszeni goście, którzy podkreślali, jak ważną rolę w rozwoju gospodarki spełniają placówki oświatowe kształcące przyszłych fachowców, od murarza począwszy na inżynierze budownictwa skończywszy.  
 
ekdar
<
 • DSC03942
 • DSC03951
 • DSC03992
 • DSC04013
 • DSC04027
 • DSC04054
 • DSC04126
 • DSC04201
 • DSC04205
>