fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Przemoc seksualna wobec dzieci była głównym tematem seminarium z cyklu otwartych szkoleń, przygotowanych przez Katedrę Pedagogiki i Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie.
 
– Przedstawiliśmy sposoby rozpoznawania syndromu dziecka molestowanego, a także profilaktykę i sposoby pomocy dziecku wykorzystywanemu seksualnie. W trakcie dyskusji pojawiły się pytania dotyczące diagnozy oraz interpretacji zachowań dzieci i dorosłych w zderzeniu z tym problemem – wyjaśnia prof. Jakub Bartoszewski, szef KPiPS, organizator seminariów. Dzieci molestowane mają kłopoty z koncentracją i pamięcią, koszmary nocne (niewyspanie)  i  lęki, odczuwają niepokój, napięcie, pobudzenie. Zaczynają sypiać w ubraniu, podejmują też próby samobójcze. Chłopcy mogą być agresywni, a dziewczynki smutne, jakby nieobecne.

Podczas spotkania, które odbyło się 8 lutego, omówiono również cykl dewiacyjny pedofila, który działa zazwyczaj z premedytacją. Z badań wynika, że dorośli mężczyźni, którzy w dzieciństwie byli molestowani seksualnie i nie zostali poddani terapii, będą potem krzywdzili dzieci. Tylko 2 na 50 gwałcicieli dzieci nie było ofiarami molestowania w dzieciństwie.
Na zakończenie tego szkolenia uczestników zaproszono na kolejne (22 lutego), którego tematem przewodnim będą dzieci zaniedbane oraz przemoc instytucjonalna.

Otwarte seminaria na temat przemocy kierowane są do studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniem szeroko rozumianego przeciwdziałania jej. W spotkaniu biorą też udział specjaliści w tej dziedzinie.
aria