fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Studenci PWSZ w Koninie byli głównymi adresatami konferencji edukacyjnej „Dopalacze ‒ dlaczego są tak niebezpieczne?”. Spotkanie odbyło się 8 listopada.

Wykład Krystyny Hofman-Bukowieckiej, kierownik Sekcji Higieny Pracy w Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie, opierał się na wyznaczeniu ram prawnych, na podstawie których w sprawie dopalaczy pracuje Państwowa Inspekcja Sanitarna, oraz danych statystycznych. Zawierał informacje jak ten problem wygląda w naszym mieście na przestrzeni ostatnich sześciu lat.

Asp. sztab. Katarzyna Wiśniewska z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie wyjaśniła, co należy rozumieć pod pojęciem „udzielanie narkotyków”, dlaczego ważniejsze jest ściganie dilerów niż narkomanów i dlaczego śledztwa w tej sprawie trwają tak długo. Przyznała, że policji brakuje skutecznych instrumentów prawnych.

Grzegorz Czerniewicz z Izby Celnej w Poznaniu skupił się na drogach i sposobach przemytu, najczęściej z Chin, substancji chemicznych do wyrobu dopalaczy, które ulegają stałym zmianom.
Eryk Matuszkiewicz, lekarz z Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu uczulał, by nie traktować ich jako „coś” słabszego. ‒ To coraz bardziej zmodyfikowane związki chemiczne, a skutki ich zażywania nie zawsze łatwe do przewidzenia ‒ podkreślał.

Spotkanie zamknęło wystąpienie prof. nadzw. dr. hab. Jakuba Bartoszewskiego, kierownika Katedry Pedagogiki i Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie, który mówił o znaczeniu edukacji o zagrożeniach wynikających z użycia nowych narkotyków. Nie chodziło jednak o edukację instytucjonalną, a uzmysłowienie niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych, które popychają wielu młodych ku uzależnieniom. ‒ Kształtuje się nasz intelekt, ale nie dba się o inteligencję emocjonalną – ubolewał jako filozof i socjolog.
Konferencję zorganizowały PPIS w Koninie oraz PWSZ w Koninie.
aria

34630_img_1668
34631_img_1669
34632_img_1671
34633_img_1690
34634_img_1693
34635_img_1694
34636_img_1696
34637_img_1704
34638_img_1710