fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie, był gościem uczelnianego Turkish Day (17 maja). Uczestników spotkania nie tylko serdecznie przywitał, ale przyznał również, że jest miłośnikiem Turcji.
 
Studenci z Turcji przeważają wśród obcokrajowców uczących się w PWSZ w Koninie. W obecnym semestrze gościmy aż 32 osoby z tego na pół azjatyckiego i na pół europejskiego kraju.  Wszyscy znaleźli się u nas dzięki wymianie w ramach Programu Erasmus+. I chociaż co roku są to inni ludzie, każdy następny rocznik chętnie kontynuuje zapoczątkowaną w 2010 roku przez starszych kolegów tradycję.

Dzień Turecki bowiem z jednej strony pozwala im przez moment poczuć się jak u siebie, z drugiej daje możliwość podarowania polskim kolegom choćby namiastki swojej ojczyzny. Opowiadają o jej bogatej kulturze, historii, tradycjach i obyczajach. Ponieważ niemałą rolę w kulturze każdego kraju odgrywa kuchnia, prezentują także kulinarne hity, i to nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Już kilka dni wcześniej robią listę zakupów, dzielą się obowiązkami, by podczas Turkish Day przy dźwiękach rodzimej muzyki zaserwować nam (i samemu pewnie też coś uszczknąć) typowe potrawy. W tym roku przygotowali i podali wiele specjałów. Wśród potraw mięsnych znalazły się saç tava, dolma, dizme, pilav, tavuklu pilav, kıymalı patlıcan, kısır, patates salatası, kavurma, mücver. Jako desery na stół „wjechały” seker pare, ıslak kek, un kurabiyesi, sütlaç, helva, borek, a do picia ayran, cacık.

Ponieważ większość z nich w tej wersji jest nie do rozszyfrowania ani znaczeniowo, ani organoleptycznie, dlatego nieobecnych, ale zaciekawionych zapraszamy za rok.
 
mata/aria
 
32646_img_8770
32647_img_8778
32648_img_8779
32649_img_8799
32650_img_8804