fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

„Przyjdź i sprawdź, ile GIS-u jest w Twoim życiu” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Systemów Informacji Geograficznej. GIS Day przygotowali uczniowie klas geodezyjnych z Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie. Spotkanie odbyło się 20 listopada w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie, która była jego współorganizatorem.
 
GIS (ang. Geographic Information System) to system informacyjny, który służy do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Powstał dzięki połączeniu prac z różnych dziedzin: geografii, kartografii, geodezji, informatyki, elektroniki. GIS Day obchodzi się na całym świecie od 1987 r. Stał się okazją do poszerzenia wiedzy o nowych technologiach dotyczących oprogramowania i sprzętu wykorzystywanego w systemach informacji przestrzennej oraz korzyściach, jakie dają w życiu codziennym, nauce, działaniach administracyjno-społecznych i gospodarczych.

W tym roku podczas GIS Day w auli PWSZ w Koninie odbyły się pokazy nowoczesnego sprzętu geodezyjnego, a w salach komputerowych warsztaty, m.in. z oprogramowania GIS, modelowania 3D i obsługi odbiorników GPS. Towarzyszyły im konkursy wiedzy geograficznej i matematycznej.

Uczestnicy święta GIS wzięli również udział w wykładach oraz grze terenowej „geocatching”, czyli zabawie w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS.

Inicjatorem i patronem GIS Day jest National Geographic Society oraz firma Environmental System Research Institute (ESRI), natomiast honorowym patronatem objął go Józef Nowicki, prezydent Konina.
aria