fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Trener personalny i wychowanie fizyczne w służbach mundurowych to nowe specjalności na kierunku wychowanie fizyczne, które od października tego roku wprowadza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie. ‒ Wpisują się w najnowsze trendy naszego życia i rynku pracy ‒ uważa dr Janusz Kwieciński dziekan-elekt Wydziału Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia.
 
‒ Kierunek wychowanie fizyczne to tożsamość konińskiej uczelni. Działa od jej powołania 1998 roku ‒ przypomina dziekan. Przez te lata wykształciła wielu specjalistów, większość konińskich nauczycieli wf-u legitymuje się jej dyplomem. Ma go też wielu znanych polskich sportowców, m.in. Adrian Stanisławski, szablista, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej.
Zmieniające się realia na rynku pracy skłaniają uczelnie do uruchamiania kierunków i specjalności, które zainteresują młodych, a potem dadzą możliwości pracy. Podobne kroki podjął Wydział Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia.
Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych adresowane jest do młodzieży, która planuje podjęcie pracy w wojsku, policji, straży pożarnej i innych służbach. Daje również możliwość zatrudnienia jako nauczyciel, w tym instruktor prowadzący zajęcia sportowe właśnie w służbach mundurowych. ‒ Jego absolwenci będą do tych ról przygotowani motorycznie i intelektualnie ‒ podkreśla dziekan-elekt.

Absolwent specjalności trener personalny przygotuje swojego podopiecznego od podstaw: dopasuje ćwiczenia do jego możliwości, potrzeb i oczekiwań, ułoży także optymalną dietę, zadba o nastrój. ‒ To będzie nie tylko trener ciała, ale i ducha – wskazuje dziekan. O pracę będzie mógł się ubiegać w siłowniach, centrach fitnessu lub wellnessu, ale też sanatoriach, domach pomocy społecznej, uniwersytetach trzeciego wieku i szkołach. Może też prowadzić własną działalność gospodarczą.

Ale i te starsze specjalności, wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną oraz  wychowanie fizyczne ze specjalizacją instruktorską, dają dobry zawód i perspektywy. Pierwsza jest związana z pracą z dziećmi i starszymi z wadami postawy. Druga, instruktora sportu, daje wiedzę i umiejętności związane z wybraną dyscypliną sportową, np. piłką ręczną, siatkową, nożną, koszykówką, pływaniem, lekką atletyką. Jest również przepustką do zdobycia kolejnych stopni awansu zawodowego, np. na trenera, a za tym ‒ pracy w klubach sportowych.

aria