Jedynie godzinę dziennie możecie siedzieć przy telewizorze i komputerze bez obawy, że nie ucierpi na tym wasz kręgosłup – to tylko jedno z ostrzeżeń i jednocześnie rad, jakie usłyszeli uczniowie z Gimnazjum w Sławsku, którzy 15 kwietnia wzięli udział w zajęciach Akademii Młodego Studenta. Gimnazjalistów przyjęła Katedra Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu działająca na Wydziale Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia PWSZ w Koninie.
Dobrym zwyczajem każdego wydania AMS jest oficjalne przyjęcie w progi uczelni przez władze wydziału, który zaprasza „studentów” Akademii. Dlatego uczniów ze Sławska przywitali dr Piotr Inerowicz, dziekan i dr Edyta Bielik, prodziekan WKFiOZ.
Fizjoterapeutyczna edycja skupiła się na zawsze aktualnym problemie wad postawy u młodzieży. Zbyt mało ruchu i wiele godzin spędzanych w ciągu dnia w szkolnych ławkach, a w domu przed ekranami komputera i telewizora w niedbałych pozycjach ma swoje następstwa, które mogą dokuczać przez całe życie: skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, kifozę, czyli okrągłe plecy, a mówiąc wprost garb. Inne, to nadmierne napięcie (przykurcze) mięśni kończyn, karku, szyi.
Dr Bartosz Chmielewski i dr Piotr Kocur na swoich warsztatach zajęli więc młodzież sposobami badania wad postawy, mówili o zagrożeniach z tych wad wynikających. – Uczniowie uczyli się między innymi jak testować prawidłowość mięśni posturalnych i jak zapobiegać ich przykurczom – wyjaśnił dr Chmielewski. Dzieci testowały siłę mięśni brzucha, a także rozciągnięcie lub przykurcze mięśni uda, karku i szyi. – Do badania każdego mięśnia trzeba przyjąć nie tylko określoną pozycję, ale wykonać je według wskazanej techniki lub metodyki – dodał fizjoterapeuta.
Z warsztatami związany był tez wykład Wojciecha Grzegorzewskiego „Przyczyny i profilaktyka wad postawy”.Gimnazjaliści obejrzeli podczas wykładu slajdy przedstawiające, jakie obciążenie ma kręgosłup w różnych pozycjach ciała, co nie pozostało bez wpływu na ich wyobraźnię i co,organizatorzy tego wydania AMS mają taką nadzieję, zapamiętają na dłużej.
Uczniowie ze Sławska wysłuchali także wykładu dra Macieja Wilskiego o tym,jak można się integrować z osobami niepełnosprawnymi przez sport oraz Ewy Wojskunowicz, jak udzielać pierwszej pomocy i nie zaszkodzić potrzebującemu.
Wszyscy wykładowcy podkreślali wyjątkowe zainteresowanie młodzieży wybranym dla nich tematem spotkania i dobre zachowanie, które przeczy kiepskim opiniom o gimnazjalistach.
Na zakończenie uczestnikom wręczono certyfikaty Akademii Młodego Studenta PWSZ w Koninie.
Akademia Młodego Studenta to projekt realizowany od tego roku akademickiego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie. Jego celem jest popularyzacja edukacji i wzbudzanie zainteresowania zagadnieniami naukowymi oraz rozwijanie postaw twórczych u dzieci i młodzieży.
aria
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników