fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

– Kariera w Wojsku Polskim jest dla tych, którzy szukają stabilnego zatrudnienia, rozwoju zawodowego i możliwości służenia Ojczyźnie – mówili studentom I roku bezpieczeństwa wewnętrznego kpr. Michał Tomczak oraz szer. Ewa Grzelak z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie.

Spotkanie z przedstawicielami WCR (21 listopada) pozwoliło studentom zapoznać się z możliwościami wynikającymi ze służby w wojsku, oraz dowiedzieć się, jakie warunki spełnić, aby dołączyć do Sił Zbrojnych. Goście krok po kroku przedstawiali podstawowe wymagania dla kandydatów, a dotyczące wieku, zdrowia fizycznego i psychicznego, a także wykształcenia. Wyjaśnili, że dla każdej specjalizacji i korpusu osobowego określono minimalne kwalifikacje, które umożliwiają rozpoczęcie kariery. Wojsko Polskie proponuje bowiem różnorodne ścieżki rozwoju, od służby w Wojskach Lądowych, przez Siły Powietrzne, aż po Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej.

Kto wybierze służbę wojsku, np. dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 6 000 zł brutto miesięcznie, zakwaterowanie, wyżywienie, ochronę stosunku pracy, a także pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby wojskowej i zatrudnieniu w administracji publicznej. Może też zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn czy nurkowania. Dla innych idealnym rozwiązaniem jest Terytorialna Służba Wojskowa. Natomiast studenci i absolwenci uczelni wyższych mogą wstąpić do Legii Akademickiej, programu oferującego szkolenie wojskowe zakończone egzaminem i uzyskaniem stopnia podoficera rezerwy.

Poniżej kilka komentarzy studentów, którzy wzięli udział w spotkania.

Dominika Ptak: Zyskałam nie tylko wiedzę na temat ścieżek kariery w wojsku, ale także poczułam, że moje aspiracje związane z pracą w tej dziedzinie są realne.

Wiktoria Ratajczyk: Podobało mi się przystępne omówienie szczegółów szkolenia podstawowego. Wykład kpr. Tomczaka oraz szer. Grzelak zachęcił mnie do wzięcia pod uwagę ścieżki kariery żołnierza.

Jakub Siwiński: Planuję swoją przyszłość w wojsku, zwłaszcza jako oficer. Dzięki temu spotkaniu dowiedziałem się, jak to zrobić i jak wygląda życie w wojsku.

Łukasz Lewandowski: Bardzo rzeczowo przedstawiono temat rekrutacji oraz awansu w wojsku. Dla tych, którzy planują w przyszłości związać się z wojskiem, była to okazja by zadać pytania i zaczerpnąć informacji o wojskowym rzemiośle.

Rafał Kuczmański: Zwróciłem uwagę na możliwość przystąpienia do Legii Akademickiej, która po ukończeniu wszystkich szkoleń i zaliczeniu egzaminu daje stopień kaprala rezerwy. Ten aspekt szczególnie mnie zaskoczył i zapadł w pamięć.

– Spotkanie z przedstawicielami WCR w Koninie okazało się więc dla studentów zarówno inspirującym, wartościowym, jak i praktycznym wydarzeniem, które pozwoliło im lepiej zrozumieć ścieżki kariery wojskowej oraz wymagania i korzyści związane z pracą w wojsku – podsumowuje dr Karina Zawieja-Żurowska, adiunkt na Wydziale  Ekonomicznych i Technicznych, organizatorka spotkania.

Zawód żołnierz (2)
Zawód żołnierz (17)
Zawód żołnierz (9)
Zawód żołnierz (23)
Zawód żołnierz (64)
Zawód żołnierz (8)
Zawód żołnierz (16)
Zawód żołnierz (68)
Zawód żołnierz (1)
Zawód żołnierz (2)
Zawód żołnierz (3)
Zawód żołnierz (4)

Zawód żołnierz 47