fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Kto z nas jako dziecko nie bawił się w policjantów i złodziei, marząc, że kiedyś będzie tropić przestępców? Droga do wstąpienia w szeregi policji jest jednak znacznie bardziej wymagająca i złożona – tu nie wystarczy wysłać CV i odbyć rozmowy kwalifikacyjnej.

Szczegółowy proces kwalifikacji do służby w policji mieli okazję poznać studenci bezpieczeństwa wewnętrznego. 24 października uczelnię odwiedził czteroosobowy zespół z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Stanowiły go podinsp. Renata Purcel-Kalus oraz Małgorzata Dużyńska z Zespołu ds. Kadr i Szkolenia Wydziału Ogólnego, a także asp. Maria Baranowska oraz mł. asp. Sylwia Król z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Wydziału Ogólnego.

Pani podinspektor szczegółowo omówiła etapy, przez które kandydat musi przejść, aby zostać przyjętym do służby. Oprócz złożenia kompletu wymaganych dokumentów i weryfikacji danych osobowych, są to test wiedzy i test sprawności fizycznej, badanie psychologiczne, rozmowa kwalifikacyjna, badania komisji lekarskiej oraz postępowanie sprawdzające, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych.

Podczas spotkania studenci zadali wiele pytań dotyczących tego procesu. Interesowały ich m.in. dodatkowe punkty za studia wyższe i naukę w klasach mundurowych, ale pytali również czy tatuaże i piercing są przeszkodą do wstąpienia do policji. Jaka się okazuje – nie są, ale wszystkie widoczne, szczególnie duże kolczyki muszą zostać usunięte (w tym ten w języku), a tatuaże są dopuszczalne, ale nie mogą być widoczne nawet latem.

Oto niektóre z wypowiedzi uczestników, zebrane po spotkaniu z policjantkami:

Joanna Dziublewska: – Zaintrygował mnie fakt, że zarówna kobiety jak i mężczyźni mają taki sam zakres czasowy na wykonanie testu sprawnościowego. Nie każdy również wspomina o zarobkach, więc bardzo ucieszyło mnie to, że w tym przypadku nie było to tematem tabu. Panie policjantki opowiadały wszystko w taki sposób, że na pewno kilku z nas zdecyduje się na tę pracę.

Marcin Mach: – Spotkanie nakierowało mnie na wybór, którym chciałbym się kierować […].

Wiktoria Ratajczyk: „Ostatnie spotkanie z funkcjonariuszami Policji w Koninie było bardzo ciekawe i pomocne […], gdyż sama wiążę przyszłość z tym zawodem. Najbardziej zaskoczyło mnie jak wiele etapów i testów trzeba przejść, a szczególnie jak wygląda test sprawnościowy, który wcale nie jest taki łatwy.

Jakub Antczak: – Uważam, że spotkanie […] pozwoliło lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi funkcjonariusze mierzą się na co dzień. Szczególnie cenne było to, jak przybliżono nam rolę policji w zapewnianiu bezpieczeństwa społeczeństwu.

Maja Dzięgielewska: – […] Zobaczyłam jak wygląda egzamin do służby w policji i dowiedziałam się, z czego można dostać dodatkowe punkty do rekrutacji.

Julia Dzięgielewska: – Wykład […] bardzo mnie zainteresował. Dowiedziałam się jak dostać się do policji oraz jak dużo funkcji pełni policja.

Wiktor Walczak: – […] najbardziej podobało mi się szczegółowe omówienie procesu rekrutacyjnego oraz wymagania, jakie należy spełnić, aby wstąpić do polskiej policji. Przedstawiciele wyjaśnili, jakie cechy i umiejętności są najbardziej cenione i pożądane w zawodzie policjanta.

Dominik Gawroński: – […] najbardziej utkwił mi w pamięć test sprawnościowy niezbędny do podjęcia pracy w tych służbach. Dzięki tej wiedzy zmotywowałem się do pracy nad swoją sprawnością by poszedł mi on jak najlepiej, ponieważ w przyszłości zamierzam zostać policjantem.

Weronika Jaworska: – Z czwartkowego spotkania [..] byłam bardzo zadowolona. Moje zadowolenie było już widoczne, gdy panie policjantki były przed salą wykładową. Dzięki spotkaniu dowiedziałam się jak wygląda rekrutacja do pracy w policji krok po kroku. Mam nadzieję, że było to pierwsze i nie ostatnie spotkanie z pracownikami konińskiej komendy.

Michał Janiak: – Spotkanie bardzo mi się podobało!

Być może już za kilka lat na ulicach Konina lub w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Koninie spotkamy naszych absolwentów bezpieczeństwa wewnętrznego, gotowych nieść pomoc i wsparcie. Z dumą będą reprezentować Akademię Nauk Stosowanych w Koninie, strzegąc naszego bezpieczeństwa i służąc lokalnej społeczności – podsumowała dr Karina Zawieja-Żurowska z Katedry Nauk Ekonomicznych, organizatorka spotkania.

Jak zostać policjantem (1)
Jak zostać policjantem (3)
Jak zostać policjantem (5)
Jak zostać policjantem (7)
Jak zostać policjantem (9)
Jak zostać policjantem (10)
Jak zostać policjantem (6)
Jak zostać policjantem (8)
Jak zostać policjantem (13)
Jak zostać policjantem (15)
Jak zostać policjantem (14)
Jak zostać policjantem (16)
Jak zostać policjantem (17)
Jak zostać policjantem (19)
Jak zostać policjantem (22)
Jak zostać policjantem (23)
Jak zostać policjantem (28)
Jak zostać policjantem (24)
Jak zostać policjantem (26)
Jak zostać policjantem (27)
Jak zostać policjantem (2)