fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Grupa studentów pedagogiki wraz z opiekunami przebywała w ramach programu Erasmus+ na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

Podczas wyjazdu studenci odwiedzili Centrum Wczesnej Interwencji i Dom Kultury, instytucje działające przeciw marginalizacji, wykluczeniu społecznemu i stygmatyzacji, które w Bańskiej Bystrzycy z różnych przyczyn często dotykają osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych, np. seniorów. Wzięli udział w seminarium naukowym „Marginalizacja i wykluczenie społeczne ze zwróceniem szczególnej uwagi na społeczność Romów”, zorganizowanym przez prof. Marka Stachonia z Wyższej Szkoły Zdrowia i Pracy Socjalnej im. Świętej Elżbiety w Bratysławie. – Poza poruszającą dokumentacją filmową ukazującą codzienne życie Romów, wysłuchaliśmy świadectwa prezes Stowarzyszenia Romów. Jej wystąpienie pozwoliło poznać historię, tradycje oraz kulturę tej grupy etnicznej. Nakierowało też uwagę na różnorodne działania edukacyjne adresowane do młodocianych romskich dziewcząt – mówi dr Marianna Styczyńska, która wraz z dr. hab. Jakubem Bartoszewskim, prof. ANS, opiekowała się studentami. Uczestnicy odwiedzili również Teatr Miejski (Divadlo z Pasáže), gdzie obserwowali próbę spektaklu.

– Ciekawe doświadczenia, nową wiedzę, kulturę, bogactwo środowiska studenci mogli zdobyć i poznać dzięki profesorom Peterowi Jusko i Markowi Stachoniowi. Ich zaangażowanie, życzliwość i kompetencje przyczyniły się do budowania klimatu przyjaznego współbycia i rozbudzenia głębszego zainteresowania historią, zwyczajami, działaniami naprawczymi i projektowymi podejmowanymi na Słowacji – podsumowała dr Styczyńska.

W wyjeździe (13-17 listopada) uczestniczyły studentki III roku, jednocześnie członkinie SKN Młodych Pedagogów: Agnieszka Burnat, Oliwia Kałużna, Alicja Kubacka, Kinga Mazur, Karolina Michalak, Sandra Nowak, Klaudia Ruminkiewicz, Oliwia Sosnowska.

red.

Z Erasmusem o działaniach naprawczych  (1)
Z Erasmusem o działaniach naprawczych  (6)
Z Erasmusem o działaniach naprawczych  (5)
Z Erasmusem o działaniach naprawczych  (2)
Z Erasmusem o działaniach naprawczych  (3)
Z Erasmusem o działaniach naprawczych  (4)