– Uroczyste inauguracje roku dla klas akademickich zaczynaliśmy dwa lata temu z czterema szkołami. Dziś jest ich tu kilkanaście – podkreślił z dumą dr hab. Artur Zimny, profesor i rektor ANS w Koninie, otwierając kolejny rok prowadzenia programu „Klasa Akademicka ANS w Koninie”.
15 listopada Aulę J.A.P. Kaczmarka wypełniło, wraz z dyrektorami i wychowawcami, ponad 300 uczniów z 12 szkół średnich z Konina i regionu. Wiele z grup, jakie tworzyli na widowni, wyróżniał jednolity ubiór – mundury lub jednolite koszule, bluzy. Witający ich rektor Zimny podkreślił, że korzyści wynikające z dodatkowej wiedzy i umiejętności, które da im udział w programie, na pewno przydadzą się bez względu na to jaką uczelnię lub przyszłość zawodową wybiorą. – Ważne jest również to, że zobaczycie jak wygląda studiowanie. Liczę, że was to zachęci, byście do nas za rok-dwa przyszli – mówił, a przy okazji zaznaczył: – Dwie trzecie studentów ANS to wasi starsi koledzy ze szkół średnich Konina i regionu.
– Udział w programie Klasa Akademicka ma dwa wymiary – powiedział z kolei Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. – Symboliczny, bo jeszcze nie jesteście studentami, ale pewnie nimi zostaniecie, i praktyczny, bo czegoś się tu nauczycie. Korzystajcie z tego – życzył.
Najważniejszą częścią każdej inauguracji jest immatrykulacja – przyjęcie do stanu studenckiego, w tym przypadku – przedstudenckiego. Różnica w przebiegu polegała tylko na tym, że rektor nie mianował wybranych przedstawicieli klas akademickich przed dotknięcie ramienia berłem. Wszystko inne było zgodne z akademicką ceremonią, łącznie z odśpiewaniem na zakończenie uroczystości studenckiego hymnu Gaudeamus igitur.
Jak zawsze otwarciu roku akademickiego towarzyszył wykład inauguracyjny. Przygotował go dr Bartosz Chmielewski, fizjoterapeuta, kierownik Katedry Pielęgniarstwa. Odniósł się w nim do tak często słyszanego, szczególnie wobec młodych ludzi, nakazu „Wyprostuj się!”. Jak wyjaśnił, tzw. prosty kręgosłup wcale nie jest prosty, co udowodnił na przekrojowych rysunkach sylwetki człowieka. Jednocześnie dodał, że pokrewne polecenie „Nie garb się!” również nie ma wiele wspólnego z deformacją określaną jako garb. Konkluzją referatu była porada, by więcej się ruszać, a mniej czasu spędzać w jednej – szczególnie pochylonej – pozycji.
Uruchamiane w tym roku nowe klasy akademickie mają zróżnicowane profile: mechanika i budowa maszyn, mechanika pojazdów samochodowych, spedytor, systemy energetyki odnawialnej, języki obce w mediach, finanse i rachunkowość, ekonomista, handlowiec, logistyka, technik żywienia i usług gastronomicznych, automatyka i robotyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, i po raz pierwszy – pedagogika.
Zagadnięty przed ceremonią o powód udziału w logistycznej klasie akademickiej Igor Oblizajek z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu wyjaśnił, że rodzinna firma logistyczna zobowiązuje, ale decyzji o wyborze zawodu jeszcze nie podjął. Jego koleżanki, Wanessa Rybicka i Martyna Tumankiewicz, uznały, że logistyka po prostu ma przyszłość. Martyna, podobnie jak Igor, nie zdecydowała o „logistycznej” przyszłości, bo interesują ją również bezpieczeństwo wewnętrzne i kosmetologia. Wie jednak na pewno, że za rok przyjdzie do ANS-u. – Mój chłopak tu studiuje. I inni znajomi. I akademik jest fajny. To sprawdzona uczelnia… – zapewniła.
aria
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników