— Wiedza, którą zdobyliśmy na uczelni, nie jest tylko składnikiem CV. To narzędzie, które możemy wykorzystać, aby zmienić świat na lepsze – tak w imieniu swoim i swoich kolegów pożegnała uczelnię Aleksandra Paszek, tegoroczna absolwentka wychowania fizycznego i przewodnicząca Samorządu Studenckiego Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.
To zdanie dobrze współbrzmiało z treścią wystąpienia dr. hab. Artura Zimnego, profesora i rektora ANS, podczas Absolutorium 2023. – Studenci kończący obecnie naukę wchodzą na rynek pracy w bardzo trudnym momencie: wojna, inflacja, kryzys energetyczny, sztuczna inteligencja – wymieniał. Podkreślił, że w takich czasach oprócz teoretycznej wiedzy kierunkowej potrzebne są także inne – kształtowane na naszej uczelni – umiejętności: interpersonalne oraz krytyczne i analityczne myślenie, zdolność rozwiązywania problemów. – Wierzę, że pozwolą Państwu dostosować się do nowych trendów zachodzących na rynku pracy – dodał. Odniósł się także do przyszłości tegorocznych absolwentów. – Zapewne niektórzy z Was wyjadą za granicę lub do dużych miast, ale wielu zostanie tutaj, w Koninie i regionie, założy rodziny, podejmie pracę w lokalnych firmach i instytucjach i będzie budować potencjał Wielkopolski Wschodniej – mówił. Rektor wyraził również nadzieję, że niektórzy tu powrócą nie tylko, by kontynuować studia na kierunkach magisterskich, ale także w roli nauczycieli akademickich.
W uroczystościach uczestniczył Piotr Korytkowski, prezydent Konina. W swoim wystąpieniu podkreślał wagę naszej uczelni dla miasta i regionu. A do tegorocznych absolwentów zwrócił się słowami: — Potrzebujemy Was na rynku pracy, potrzebujemy Was w subregionie konińskim, ale jeżeli Wasze plany związane są z innym miejscem na świecie, cieszcie się tym wyborem i bądźcie z niego zadowoleni. Podobnie jak rektor Zimny, mówił o dynamicznie rozwijającym się rynku pracy i konieczności elastycznego dostosowywania do zmian. Postawił jednak w tej ostatniej sprawie pewną granicę. – I ja, i Pan Rektor swoje wystąpienia napisaliśmy bez pomocy Chat GPT. Są w pełni autorskie – zaręczył pół żartem, pół serio.
Już po uroczystości, studenci pytani o wrażenia z lat studiów i o swoje plany na przyszłość, mówili o poczuciu dobrego przygotowania do zawodu, ale także o przyjaźniach na całe życie. Większość zapewniała, że będzie kontynuować studia w ANS w Koninie.
Dla Natalii Klichowskiej z logistyki szczególnie ważne okazały się zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. – Studia przygotowały mnie teoretycznie do zawodu, ale to właśnie praktyki pokazały jak tę wiedzę wykorzystać w pracy.
Karolina Mądrowska z pedagogiki już teraz wie, że czas w ANS-ie zawsze będzie mile wspominać. – Spędziłam go w gronie znajomych i przyjaciół, i co także bardzo ważne — zaznaczyła – wykładowcy szli nam na rękę, zwłaszcza w tych trudnych sytuacjach.
Orina Głogowska i Anita Płóciennik z pielęgniarstwa mówiły podobnie: — Wspomnienia mamy bardzo dobre, szczególnie to, jak nas traktowała kadra dydaktyczna. Dużo dały nam zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej, gdzie mogłyśmy wszystko wyćwiczyć na sucho i nabrać odwagi.
W tym roku akademickim studia na naszej uczelni ukończyło ponad 420 osób, w tym prawie 100 na Wydziale Nauk o Zdrowiu, ponad 100 osób na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych i 220 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych.
Uroczystości odbyły się 24 czerwca. Aulę im. J.P. Kaczmarka, jak zwykle podczas absolutoriów, wypełnili nie tylko goście, wykładowcy i sami absolwenci, ale też ich najbliżsi – rodziny i przyjaciele.
emes/aria
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników