fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Zapoznanie się ze specyfiką uczelni, jej strukturą, organizacją oraz możliwościami współpracy między uczelniami w ramach programu Erasmus + było celem wizyty dr Kazimiery Król, prof. ANS w Koninie, w Università degli studi di Cassino e del Lazio Meridionale we Włoszech.

Ważnym punktem było spotkanie ze studentami, podczas którego prof. Król miała wykład na temat naszej uczelni, kierunków kształcenia oraz wymiany studentów w ramach programu Erasmus+.

W Cassino nie mogło także zabraknąć wizyty na polskim cmentarzu wojskowym, gdzie znajdują się groby 1052 żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino. - Jest wyryty napis: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. To była dla mnie bardzo wzruszająca wizyta. Tutaj w Cassino podczas drugiej wojny światowej w 2 Korpusie Polskim, pod dowództwem generała Andersa, walczyła moja mama – por. Marta – wyjaśniła prof. Kazimiera Król. - Wykładowcy i studenci Uniwersytetu w Cassino prosili mnie o opowiedzenie tej historii. To była wyjątkowa, niezaplanowana lekcja historii w ramach  erasmusowskiej mobilności, bowiem wykładowca z dalekiej Polski opowiadał o wydarzeniach, które miały miejsce 78 lat temu w Cassino – dodała prof. Król.

Wizyta odbyła się w terminie 29-31 maja 2023 r.

IMG_20230530_101645
IMG_20230530_112017
IMG_20230529_095610