fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Od 14 do 18 marca 2023 przebywałam z Erasmusem w Tunezji. Może dziwić, że Erasmus umożliwia współpracę europejskich uczelni ze szkołami wyższymi w tym afrykańskim kraju, ale jest to efekt współpracy Tunezji z UE w ramach programu „Erasmus+ KA107”, który otwiera furtkę do mobilności z krajami spoza UE. Wyjazd odbył się w trybie STA (mobilność nauczycieli akademickich) do Higher Institute of Technological Studies of Rades (ISET).

Radis (fr. Radès) to miasto położone nad morzem śródziemnym w bezpośrednim sąsiedztwie Tunisu i ściśle z nim powiązane infrastrukturalnie. O tym, że odwiedzona przeze mnie miejscowość traktowana jest trochę jako przedłużenie Tunisu świadczy chociażby fakt, że to właśnie w Radis znajduje się stadion reprezentacji Tunezji w piłce nożnej, który mieści 65 000 widzów (w końcu stadiony narodowe buduje się zwykle przy stolicach). Taka lokalizacja Radis ma istotne zalety. Z jednej strony położenie miasta przy Tunisie zapewnia dogodne połączenia z innymi krajami (w tym z Polską) oraz oczywiście daje możliwość zwiedzenia niezwykle ciekawej stolicy Tunezji. Z drugiej strony bardziej lokalny charakter Radis powoduje, że jest to miejscowość spokojniejsza, a odwiedzająca ją osoba z zagranicy może poznać sposób funkcjonowania typowo tunezyjskiej społeczności.

W ISET byłam goszczona przez Wydział Ekonomii i Zarządzania, co pozwoliło na bardzo dobre dopasowanie tematyki prowadzonych przeze mnie zajęć do zainteresowań miejscowych studentów, ponieważ reprezentuję Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych. Na miejscu zostałam otoczona wsparciem ze strony szefa Biura Współpracy Międzynarodowej Abdelaziza Kilaniego oraz jego współpracowników. To oni zorganizowali mój pobyt w Radis (włącznie z zapewnieniem mi noclegu oraz odebraniem mnie z lotniska i odwiezieniem na nie w ostatnim dniu), zajęcia ze studentami, zwiedzanie ISET, spotkanie z dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz wspólne zwiedzanie Radis i Tunisu, a także rozwiązywali wszelkie moje problemy. Dzięki nim miałam okazję przekonać się o prawdziwości opinii na temat słynnej arabskiej gościnności.

Zajęcia w ISET prowadziłam dla studentów na kierunku logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki temu oba tematy, które dla nich przygotowałam, zyskały ich zainteresowanie (zrównoważone łańcuchy dostaw i logistyka 4.0). Okazało się, że moi studenci znakomicie posługują się językiem angielskim (choć na co dzień Tunezyjczycy jako drugiego języka używają raczej francuskiego) i są bardzo zaangażowani w realizację przygotowanych dla nich ćwiczeń.

Jak już wspomniałam, w ISET miałam okazję ściśle współpracować z pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej, spotkać się z przedstawicielami władz oraz dokładnie zwiedzić campus uczelni. Jest to szczególnie istotne, ponieważ ANS w Koninie zawarła umowę o współpracę z ISET w Radis niedawno i zależało mi jako koordynatorce ds. studiów zagranicznych na WNET na lepszym poznaniu tej uczelni i jej potencjału. Warto podkreślić, że w czasie, kiedy ja wizytowałam naszego partnera w Radis, jego dwie studentki już od jakiegoś czasu uczestniczyły w zajęciach na ANS w Koninie (ponieważ przyjechały do nas studiować na semestr zimowy 2022/2023). Zresztą z tego powodu doszło w Radis do miłego spotkania z mamą i bratem jednej z tych studentek, podczas którego mieliśmy okazję poznać się, chwilę porozmawiać i zapewnić o wzajemnym wsparciu.

W czasie wolnym od zajęć miałam okazję zwiedzić Radis i Tunis w sympatycznym towarzystwie moich nowych znajomych z ISET. Dzięki nim zwiedziłam tak słynne atrakcje turystyczne, jak stanowiska archeologiczne w Kartaginie, Medinę czy Sidi Bou Said, spacerowałam po najpiękniejszych alejach Tunisu i jadłam lunch na popularnej w Tunisie uliczce, przy której zlokalizowane są wyłącznie rybne restauracje (kupujące świeże ryby i owoce morza codziennie bezpośrednio od miejscowych rybaków) i przy której lubią się stołować mieszkańcy Tunisu. Dzięki temu mogłam wczuć się w atmosferę stolicy Tunezji – tego barwnego, multikulturowego tygla o wielowiekowej i ciekawej historii, a jednocześnie miasta atrakcyjnego i przyjaznego turystom.

Mój pobyt w Tunezji oceniam zdecydowanie pozytywnie. Dzięki niemu udało mi się zyskać nowe kontakty zawodowe i zacieśnić współpracę z naszym nowym partnerem, którym jest ISET w Radis, oraz doświadczyć kultury i obyczajów Tunezyjczyków. Dlatego polecam pobyt na naszej partnerskiej uczelni w Radis naszym studentom i pracownikom.

dr Edyta Klosa-Komańda

adiunkt w Katedrze Nauk Ekonomicznych i koordynatorka ds. studiów zagranicznych
na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych

Tunezja – nowy partner, nowe doświadczenia
Od lewej Abdelaziz Kilani, EKK i Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania
Tunezja – nowy partner, nowe doświadczenia 2
ISET
ISET Radis 2
ISET Radis 1