fbpx
 • Czcionka: A A+ A++
 • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
 • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
 • Mapa strony: mapa strony

Bitcoin, dieta przeciwstarzeniowa, nietypowe metody nauczania języka czy sposoby ogrzewania domów to terminy pochodzące z zupełnie odległych dziedzin życia i nauki. To właśnie one, ale i wiele innych było tematem przewodnim wykładów, które odbyły się w ramach trzeciego już cyklu Czwartkowe spotkania z Akademią.

Podobnie jak w poprzednich edycjach każdy mógł więc znaleźć dla siebie coś ciekawego. Prezentowane były w przystępnej formie, bowiem do omówienia naukowych, często trudnych problemów, stosowano przystępny język — ich odbiorcami byli nie tylko studenci i pracownicy naszej uczelni.

Zainteresowani szeroko pojętą tematyką zdrowotną mogli wziąć udział w spotkaniach przygotowanych przez pracowników Wydziału Nauk o Zdrowiu. I tak dr Angelika Kargulewicz podzieliła się wiedzą na temat diety anti-aging, która pozwala zweryfikować nawyki żywieniowe i żyć zdrowo i długo jak mieszkańcy Okinawy. Dr Agata Juruć również zachęcała do zmiany nawyków żywieniowych. Skupiła się jednak na motywacji do podjęcia tych zmian i trwania w nich, by nie były tyko krótkotrwałą fanaberią, ale stylem życia. Długie życie nie musi kojarzyć się ze zmarszczkami i przebarwieniami skóry, receptę na młody wygląd podała dr Joanna Pachurka-Szczepańska podczas wykładu „Moc witaminy C oraz retinolu w kosmetykach”. Ostatnia z reprezentantek z tego wydziału — dr Alina Roszak – omówiła trudny temat lekoopornych bakterii CPE — pałeczek jelitowych, które są mikrobiologicznym zagrożeniem dla świata, a przede wszystkim naszego życia.

Równie ciekawe i aktualne zagadnienia podejmowali pracownicy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Technicznych. Dr Kamil Łodygowski podpowiadał „Czym ogrzewać dom w dzisiejszych czasach?”. Ten temat poruszony w grudniu ubiegłego roku był odpowiedzią na najbardziej palące nas wówczas pytania związane z kryzysem energetycznym. Profesor Andrzej Milecki, opowiadając o nowoczesnych metodach w automatyzacji, uzmysłowił w jakim momencie rewolucji przemysłowej się znajdujemy, chociaż nie zawsze to sobie uświadamiamy. Innowacje, tym razem na rynku finansowym, były tematem wystąpienia dr Roberta Piechoty „Podstawy inwestowania na rynku kryptowalut”. Prelegent objaśniał skomplikowane mechanizmy rządzące tą stosunkowo młodą walutą, do której nie mamy jeszcze dużego zaufania. W pewnym sensie zaufania, a raczej jego granic dotyczył wykład dr Agnieszki Szymankowskiej – „Nie dajmy się zmanipulować, czyli jak nie wpaść w pułapki handlowców”. W sezonie szalonych wyprzedaży, czyli w lutym, wykład na temat sprytnych zasadzek, jakie zastawiają na nas marketingowcy, był bardzo na czasie.

Wystąpienia pracowników Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych diagnozowały kondycję współczesnego społeczeństwa. Refleksją na temat przyszłości świata i ludzkości podzielił się dr hab. Wojciech Nowiak, prof. ANS w wystąpieniu „Bezpieczeństwo demograficzne – problemy starzejących się społeczeństw”. Bardzo wymowny, w obliczu szalejącego rosyjskiego imperializmu i jego konsekwencji, czyli wojny w Ukrainie, był wykład dr Edyty Łobody-Świątczak „Psychologia władzy. Czy władza uzależnia?”. Ciekawe i aktualne w kontekście najnowszych badań pedagogicznych było spotkanie z dr Marianną Styczyńską. Nosiło tytuł „Zaproszenie do szczęścia” i skupiło się na dobrostanie dziecka w zmieniającym się społeczeństwie. Tematykę edukacji i wychowania podjął także dr Adam Świątek. W wykładzie „Gry komputerowe i nauka języka angielskiego” przedstawił zalety i wady wykorzystania gier komputerowych, często bardzo nielubianych przez wielu rodziców i nauczycieli, w rozwijaniu kompetencji językowych.

W wykładach wzięło udział ponad 300 uczestników, a wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym ze strony portalu Lm.pl.

MS

podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 2
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 3
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 4
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 5
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 6
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 7
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 8
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 11
podsumowanie czwartkowych spotkań z akademią 1