16.01.2023 r.
W dniu 19.01.2023 r. zostanie przeprowadzone kolejne szkolenie dla studentów kierunku Pielęgniarstwo w ramach naszego projektu - tym razem tematem szkolenia będzie praktyczny kurs komunikacji z pacjentem i personelem.
Szkolenie to, realizujemy na zapotrzebowanie studentów, którzy mają świadomość, iż podstawą skutecznego leczenia jest właściwa komunikacja między personelem medycznym, a pacjentem. Aby spotkanie pacjenta z profesjonalistami medycznymi, którzy mogą przynieść ulgę w chorobie, było owocne i spełniło swoje zadanie, między tymi wszystkimi osobami musi dojść do aktu komunikacji – muszą one przekazać sobie wszelkie niezbędne treści i informacje w sposób jak najbardziej trafny i zrozumiały. Umiejętność ta, nie jest nam wszystkim naturalnie dana, wielu z nas musi się jej nauczyć. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na pracownikach systemu ochrony zdrowia. To oni muszą wiedzieć, jak komunikować się (a to oznacza dużo więcej niż tylko „rozmawiać”) z osobą, której choroba może w znacznym stopniu utrudnić wyrażanie myśli, odczuć, potrzeb i obaw.
Jesteśmy przekonani, że takie dodatkowe zajęcia dla naszych studentów w jeszcze lepszym stopniu przygotują ich do pracy w systemie ochrony zdrowia.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
10.01.2023 r.
Jak informowaliśmy w styczniu będą kontynuowane dodatkowe szkolenia dla studentów kierunku Pielęgniarstwo.
W dniach 21-22. Stycznia 2023 r. zajęcia będzie kontynuowała pierwsza grupa studentów. W tych dniach odbędzie się szkolenie pt. „Pacjent w wieku podeszłym - samodzielna opieka pielęgniarska", prowadzone przez pielęgniarkę z wieloletnią praktyką w tym zakresie.
Natomiast szkolenia w tym samym zakresie dla drugiej 11-osobowej grupy studentów odbędą się w dniach 27-29 stycznia 2023 r.
Z przyjemnością informujemy także, iż w ramach dodatkowych środków na przełomie stycznia i lutego 2023 r. zostanie zrealizowane szkolenie dla 15-osobowej grupy studentów Pielęgniarstwa z zakresu komunikacji z pacjentem i personelem.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
2.12.2022 r.
Informujemy, iż dodatkowe szkolenia, podnoszącego umiejętności pielęgniarskie naszych studentów, rozpoczną się w grudniu 2022 r.
W dniu 9 grudnia 2022 r. pierwsza 11-osobowa grupa będzie uczestniczyła w zajęciach pt. „Praca pielęgniarki w higienie szkolnej".
Z kolei 10 grudnia 2022 r. ta sama grupa weźmie udział w zajęciach pt. „Postępowanie w miejscu zdarzenia z udziałem straży pożarnej".
Szkolenia poprowadzą specjaliści praktycy w tych dziedzinach.
Kolejne szkolenia odbędą się w styczniu 2023 r.
30.11.2022 r.
Informujemy, iż uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Zdrowia na wydłużenie realizacji projektu do 31 marca 2023 r.
Dzięki temu możliwy będzie zakup dodatkowego wyposażenia MCSM (m.in. kolejne zaawansowane trenażery) oraz realizacja dodatkowych szkoleń specjalistycznych dla studentów kierunku Pielęgniarstwo.
Wirtualny szpital
„Spacerem po Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej w ANS w Koninie” to temat wirtualnych spotkań zorganizowanych przez pracowników i studentów kierunku pielęgniarstwo. Okazją do ich podjęcia były IX Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które odbyły się w dniach 7-9 października.
Pierwszymi gośćmi były trzy szkoły: LO w Słupcy, ZS im. M. Kopernika w Koninie oraz II LO w Koninie. W czwartym wideospacerze wzięły udział osoby po prostu zainteresowane działaniem centrum. A zaprezentowano podczas nich bazę MCSM oraz symulacje medyczne wykonywane przez pracowników i studentów ANS w Koninie w salach wyposażonych w nowoczesny sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć na pielęgniarstwie. Pod koniec każdego spotkania był czas na zadawanie pytań.
Warto dodać, że partnerem projektu, dzięki któremu w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie powstało to centrum medyczne, jest Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie. A celem organizacji wirtualnych odwiedzin była promocja efektów wdrażania Funduszy Europejskich w Polsce.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
W najbliższym czasie zapraszamy na kolejne szkolenia w ramach projektu dla kadry dydaktycznej i studentów kierunku Pielęgniarstwo, tym razem już w nowych pomieszczeniach naszego Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej:
- 26-27 marca 2022 r., pomieszczenia MCSM przy ANS w Koninie - "Szkolenie symulacji pośredniej wierności dla kadry dydaktycznej", cz. 2",
- 9-10 kwietnia 2022 r., pomieszczenia MCSM przy ANS w Koninie - "Szkolenie symulacji wysokiej wierności dla kadry dydaktycznej", cz. 2",
- 4-7 kwietnia 2022 r. "Szkolenia dla studentów kierunku Pielęgniarstwo w pomieszczeniach MCSM w Koninie"
22.02.2022 r.
Wkrótce otwarcie
1 marca 2022 r. odbędzie się uroczyste otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.
Na uroczystość zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, władze samorządowe subregionu konińskiego, przedstawicieli szpitali i placówek związanych z ochroną zdrowia, a także kadrę dydaktyczną i studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSZ w Koninie.
Po części oficjalnej zaprezentowane zostaną nowe pomieszczenia centrum i jego nowatorskie wyposażenie, które służyć będzie podnoszeniu jakości kształcenia pielęgniarek i pielęgniarzy w PWSZ w Koninie.
21.01.2022 r.
- W dniach 13-14 grudnia 2021 r. oraz 7-8 stycznia 2022 r. czterech informatyków i techników PWSZ w Koninie wzięło udział w stażu, którego celem było nabycie praktycznych umiejętności obsługi nowoczesnych urządzeń i oprogramowania, jakie zostaną zainstalowane w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej.
- W okresie XI 2021- I 2022 grupa 23 studentów kierunku Pielęgniarstwo wzięło udział w drugiej edycji szkoleń, podnoszących praktyczne umiejętności:
- w dniu 29 listopada 2021 r. odbyło się spotkanie ogólne dla wszystkich uczestników zajęć, mające na celu zaprezentowanie poradni specjalistycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. R. Ostrzyckiego w Koninie (partnera projektu MCSM);
- w dniu 29 listopada 2021 r. słuchacze uczestniczyli w praktycznym szkoleniu z zasad ewakuacji WSZ w Koninie;
- w miesiącach listopad 2021 – styczeń 2022 studenci w grupach 2-3 osobowych mieli okazję zapoznać się z pracą w poszczególnych poradniach specjalistycznych szpitala.
Zajęcia prowadzone były przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Romana Ostrzyckiego w Koninie.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
21.01.2022 r.
Choć na oddanie do użytku Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej trzeba jeszcze chwilę poczekać, postęp prac w wydzielonej do tego celu części budynku uczelni przy ul. Popiełuszki 4 jest rewolucyjny.
Ściany jasne i gładkie, kafelki i terakota dopasowane, łazienki gotowe. Teraz jeszcze instalacja sprzętu medycznego, informatycznego i centrum będzie gotowe do uruchomienia.
Czekamy z niecierpliwością.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
20.01.2022 r.
Informujemy o najbliższych terminach szkoleń dla kadry MCSM:
- Szkolenie praktyczne dla kadry uczelni zarządzającej w pielegniarstwie, Łódź, 21-22 stycznia 2022 r.
- Szkolenie egzaminatorów OSCE, Łódź, 28-30 stycznia 2022 r,
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
01.10.2021 r.
Informujemy o najbliższych terminach szkoleń dla kadry MCSM:
Szkolenie w zakresie wysokiej wierności dla kadry dydaktycznej, cz. 1, Łódź, 15-16 października 2021 r.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
20.08.2021
Symulacji pośredniej wierności było poświęcone szkolenie dla kadry Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, które przeprowadzono 5 i 6 sierpnia. Była to pierwsza część szkolenia, zrealizowana stacjonarnie. W najbliższym czasie odbędą się konsultacje online, zaś po zakończeniu prac przygotowujących pomieszczenia MCSM w budynku PWSZ w Koninie przy ul. Popiełuszki 4 nastąpi druga część szkolenia stacjonarnego, już w warunkach rzeczywistych naszego Centrum.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
16.07.2021 r.
Informujemy o najbliższych terminach szkoleń dla kadry MCSM:
- Konsultacje on line dla szkoleń techników i informatyków symulacji medycznej oraz z zakresu symulacji niskiej wierności kadry dydaktycznej: od 16 lipca do 31 sierpnia 2021 r.
- Szkolenie w zakresie pośredniej wierności dla kadry dydaktycznej, cz. 1, Konin: 5-6 sierpnia 2021 r.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
Szkolenie dla kadry dydaktycznej MCSM – Standaryzowany pacjent, 2-3.07.2021 r.
Zajęcia odbywały się w Laboratorium Symulacji Medycznych ośrodka szkoleniowego, który realizuje szkolenia dla PWSZ w Koninie. Kolejne zajęcia odbywać się będą już w pomieszczeniach naszego MCSM, kiedy zostaną przygotowane sale i wyposażenie.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
Przygotowania do uruchomienia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej toczą się zgodnie z planem. W dniach 28-30 maja 2021 r. w Łodzi odbyło się szkolenie kadry dydaktycznej i technicznej, której zadaniem będzie prowadzenie zajęć w konińskim MCSM i zapewnienie mu bezawaryjnego funkcjonowania. Było to pierwsze z cyklu szkoleń – „Szkolenie podstawowe dla kadry dydaktycznej, technicznej oraz zarządzającej centrum symulacji”.
Z kolei w czerwcu ruszą prace budowlane w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej, które od października będzie służyć studentom pielęgniarstwa PWSZ w Koninie. Na pomieszczenia dla centrum przeznaczono dwa piętra w lewym skrzydle uczelnianego budynku przy ul. Popiełuszki 4. Dzięki przebudowie i specjalistycznemu wyposażeniu będą przypominały sale i gabinety szpitalne.
Projekt „Utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020: V. Wsparcie dla obszaru zdrowia: 5.3. Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych. Wartość projektu to niemal 2,5 mln zł.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
19.05.2021 r.
Informujemy o najbliższych terminach szkoleń dla kadry MCSM:
- Szkolenie podstawowe (wprowadzające) dla kadry dydaktycznej, technicznej oraz zarządzającej centrum symulacji, Łódź 28-30 maja 2021 r.
- Szkolenie dla techników i informatyków symulacji medycznej, Łódź 11-13 czerwca 2021 r. (zmiana terminu, szkolenia odbędą się 18-20.06.2021 r. oraz 11-13.07.2021 r.)
- Szkolenie w zakresie symulacji niskiej wierności dla kadry dydaktycznej, Konin 12-13 czerwca 2021 r.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
Trwają przygotowania do uruchomienia w PWSZ w Koninie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku pielęgniarstwo, gdzie przyszli adepci i adeptki tego szlachetnego zawodu będą mogli trenować praktyczne umiejętności przy użyciu sprzętu i wyposażenia, odwzorowującego warunki, jakie panują w salach szpitalnych, wykorzystując fantomy osób dorosłych i dzieci do ćwiczenia zabiegów pielęgnacyjnych i medycznych.
Już w czerwcu ruszą prace nad przygotowaniem pomieszczeń Centrum, zaś obecnie zaczęły się już pierwsze szkolenia studentów - w dniu 25 marca 2021 r. grupa studentek III roku pielęgniarstwa wzięła udział w pierwszych zajęciach, przeprowadzonych przez kadrę Partnera Projektu - Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie. W pierwszym dniu odbyło się szkolenie ogólne, przygotowawcze, obecnie zaś prowadzone są zajęcia poglądowe w poradniach specjalistycznych Szpitala, w małych, 2-3 osobowych grupach.
Studentki zapoznały się również z zasadami ewakuacji szpitala, dzięki czemu, podejmując tu pracę w przyszłości, będą już znały jego topografię.
Wszystkie zajęcia odbywają się z zachowaniem niezbędnego reżimu sanitarnego.
Wkrótce rozpoczną się także szkolenia dla kadry dydaktycznej przyszłego Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE
W dniu 25 marca 2021 r. rozpoczyna się pierwszy cykl szkoleń dla słuchaczy kierunku Pielęgniarstwo PWSZ w Koninie w ramach Projektu.
Zajęcia będą się odbywały w siedzibie Partnera Projektu, tj. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie, będą prowadzone przez kadrę specjalistyczną Szpitala.
Cykl szkoleń obejmie:
1. Poznanie pracy poradni specjalistycznych:
a) Zapoznanie z pracą poradni specjalistycznych (2 h x 5 poradni) – w dn. 25.03.2021
b) Obserwacja pracy specjalistów w 5 poradniach specjalistycznych – rotacyjnie (2 h x 5 poradni x 10 grup) – w okresie marzec – maj 2021. Ze względów bezpieczeństwa epidemicznego, oraz aby nie dezorganizować pracy poradni, jedna grupa w poradni będzie liczyła nie więcej niż 3 osoby. Szczegółowy harmonogram spotkań zostanie ustalony indywidualnie z uczestnikami projektu.
c) Poradnie specjalistyczne, w których odbędą się zajęcia:
- Kardiologiczna
- Chirurgiczna
- Laryngologiczna
- Chorób płuc
- Stomijna
2. Szkolenie z zasad ewakuacji na terenie Szpitala, w tym zapoznanie z topografią budynku – w dn. 25.03.2021 r.
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie przystąpiła do naboru z wnioskiem na dofinansowanie projektu pn.: „Utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku Pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznegow ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – Oś priorytetowa V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.
Numer naboru: POWR.05.03.00-IP.05-00-005/19
Celem projektu jest znaczące zwiększenie praktycznych umiejętności absolwentów kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie dzięki przeprowadzeniu dodatkowych zajęć dla 72 studentów (70K/2M) w utworzonym w ramach projektu Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej (MCSM), w oparciu o opracowany program rozwojowy i wynikające z niego scenariusze zajęć symulacyjnych.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Koninie im. dr. Romana Ostrzyckiego.
Okres realizacji projektu: 01.04.2020 r. – 31.12.2022 r.
W wyniku realizacji projektu powstanie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający prowadzenie dydaktyki metodą symulacji (sale niskiej i wysokiej wierności) na kierunku Pielęgniarstwo w PWSZ w Koninie. W ramach MCSM dla kierunku Pielęgniarstwo zostaną utworzone:
- Sala Symulacji Wysokiej Wierności, w tym: stanowisko symulacji dorosłych, stanowisko symulacji dzieci, stanowisko symulacji inkubator otwarty; sala do pre/debrefingu, pomieszczenie mycia i segregacji sprzętu, magazyn sprzętu symulacyjnego;
- Pomieszczenie kontrolne - sala pielęgniarska;
- Pomieszczenie serwerów;
- Sala Egzaminacyjna OCSE – pielęgniarstwo;
- Sala Symulacji Niskiej Wierności, w tym Sala symulacji ALS oraz sala do pre/debrefingu;
- Sala symulacji BLS.
Zadania planowane do realizacji w ramach projektu:
- przystosowanie poprzez wykonanie prac remontowo – budowlanych pomieszczeń
w budynku dydaktycznym PWSZ w Koninie przy ul. Popiełuszki 4 na potrzeby MCSM dla kierunku Pielęgniarstwo; - zakup wyposażenia Centrum;
- opracowanie programu rozwojowego uczelni dla kierunku Pielęgniarstwo (Wnioskodawca) oraz scenariuszy zajęć symulowanych (Partner);
- zapoznanie studentów z pracą poradni specjalistycznych funkcjonujących w szpitalu
(w tym gastroenterologicznej, spirometrii, EEG, kardiologicznej, itp.); - przygotowanie personelu Centrum do prowadzenia zajęć (szkolenia dla kadry);
- szkolenie dot. funkcjonowania programu informatycznego do obsługi pacjentów;
- szkolenia dla studentów z zasad ewakuacji;
- przeprowadzenie szkoleń i zajęć dla studentów w przygotowanych i wyposażonych pomieszczeniach MCSM.
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników